Přihlásit se k odběru newsletteru

  Vláda v úterý zřejmě podpoří poslanecký návrh, který osvobozuje první úplatný převod bytu v rodinných domech od daně z nabytí nemovitých věcí. Vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu. S návrhem přišel poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais.


  Podle návrhu stanoviska by měla vláda vyslovit s jeho návrhem souhlas bez dalších připomínek. Připomínku nemělo žádné ze tří ministerstev, které se k němu vyjadřovalo. „Ačkoli v praxi k vymezování jednotek v nově vystavěných rodinných domech nedochází vždy zcela v souladu s právními předpisy v oblasti stavebního práva, lze navrhované řešení považovat za správné, neboť ponechává motivaci k dodržování stavebních předpisů na straně stavebních úřadů, nikoli na straně právní úpravy daně z nabytí nemovitých věcí, která, jak se ukázalo, přináší nežádoucí dopady,“ uvedlo ministerstvo financí.

  Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty. Poslanec Rais v důvodové zprávě uvádí mimo jiné, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech.

  Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům. Na rodinné domy jsou kladeny odlišné požadavky a v některých místech, kde územní plán nedovoluje stavět bytové domy, je možné stavět rodinné domy. Proto poslanec navrhuje rozšířit osvobození i na byty v rodinných domech.

  Hrubý dopad na státní rozpočet odhadl předkladatel na 85 až 100 milionů korun ročně.

  S obdobným návrhem jako poslanec Rais přišel loni v dubnu tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš, Sněmovna o něm ale do voleb nerozhodla.