Přihlásit se k odběru newsletteru

    Na Vyšehradě v parku u baziliky svatého Petra a Pavla si budou moci návštěvníci ode dneška prohlédnout příběhy zrekonstruovaných budov, parků, nádraží, soch a podobně. Výstava Má vlast cestami proměn – Příběhy domova představuje 109 opravených objektů z Česka a jeden ze Slovenska a oceňuje obce za zlepšení svého okolí. Některé části zůstanou na Vyšehradě vystaveny do začátku a některé do konce června, než se vydají na putovní výstavu po celém Česku.


    „Poprvé převažují projekty, které se zabývají veřejným prostorem, jako jsou parky, zeleň, náměstí. V některých obcích se občané zaměřili na nevyužívané prostory, jako zavřené hospody, statky a podobně. Velmi často bývají iniciátory starostové a my bychom měli ocenit jejich práci. Takže bude nejlepší, když se jejich projekty prohlédneme a potěšíme se z nich,“ uvedla patronka výstavy historička umění Blanka Stehlíková. Mezi projekty patří například okolí Národního muzea v Praze, náměstí Spojenců v Prostějově či parkový areál pod chebským hradem.

    Porota ocenila nejlepší projekty za rok 2018. Mezi nimi byla například obnova zahrad ticha v jihomoravském Doubravníku, kaple poutní cesty Hájek v Hostivicích ve Středočeském kraji nebo kavárna Union v České Lípě. V celostátní internetové soutěží vyhrála kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích v Plzeňském kraji, kaple svaté Anny a park v ústeckém Jeníkově a dřevěné kříže Františka Vymyslického v jihomoravských Bojanovicích.

    „Velice rychle si zvykáme na to, co se zlepšilo. Bereme to jako samozřejmost. Na ty opravené domy, kostely, na možnost nakupovat v přeplněným obchodech a cestovat. Ale zvykli jsme taky i rychle kritizovat a vyčítat. Chybí více uvědomění toho, co se podařilo. Pokud se dokážeme zdravě pochlubit a sdílet radost, tak nás to posouvá dál,“ řekla zpěvačka Irena Budweiserová, která společně s architektem Josefem Pleskotem či kardiochirurgem Janem Pirkem zasedla v porotě.

    Výstava bude putovat po celý rok zejména do míst, kde se uskutečnily renovační projekty. Harmonogram a minulé obnovy je možné vidět na stránkách výstavy.