Přihlásit se k odběru newsletteru

    Za první čtvrtletí 2019 se začalo v Jihočeském kraji stavět 529 bytů, meziročně o 147 více. Stavbaři za letošní leden až březen dokončili na jihu Čech 513 bytů, téměř o polovinu více proti stejnému období roku 2018. Z dokončených bytů připadají necelé dvě třetiny na byty v rodinných domech. Za letošní první čtvrtletí se nezačal stavět ani nebyl dokončený v kraji žádný byt v domovech pro seniory. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).


    V ČR dokončili stavbaři v letošním prvním čtvrtletí 8114 bytů. Největší procentuální růst vykázal Jihomoravský kraj, kde počet dokončených bytů meziročně stoupl o 61,1 procenta. Naopak méně bytů než ve stejné době vloni získali obyvatelé Libereckého kraje, Pardubického kraje, Moravskoslezského kraje a Středočeského kraje.

    Meziroční nárůst o téměř 40 procent u bytů, které se na jihu Čech začaly stavět v prvním letošním čtvrtletí, byl vyšší než celorepublikový průměr a mezi kraji řadí jižní Čechy na čtvrté místo. Téměř polovina všech rozestavěných bytů připadá na okres České Budějovice, nejnižší podíl, necelých pět procent, je na Strakonicku. V téměř všech jihočeských okresech připadalo více než 60 procent ze zahájené výstavby na rodinné domy. Jen na Českobudějovicku začala stavba 129 bytů v bytových domech, což je více než polovina všech, které se začaly v okrese stavět.

    Za první tři měsíce roku 2019 dokončili stavbaři v jižních Čechách 513 bytů, což je 6,3 procenta všech letos dokončených bytů v ČR. Meziročně je to v kraji nárůst téměř o polovinu. Z dokončených bytů v kraji připadá na byty v rodinných domech 63,2 procenta. Počet 324 dokončených bytů v rodinných domech byl nejvyšší počet za první čtvrtletí od roku 2012.

    „Meziroční nárůst počtu dokončených bytů v Jihočeském kraji nejvíce ovlivnilo dokončení 287 bytů v okrese České Budějovice, což od začátku ledna do konce března představovalo téměř 56 procent všech dokončených bytů v kraji,“ uvedli statistici.