V Brně se loni prodalo 924 nových bytů, což je o 40 procent méně než o rok dříve. Rok 2016 však byl za poslední čtyři roky výjimečný. V roce 2015 se prodalo 954 bytů a v roce 2014 jen 824. Ceny se zvýšily meziročně v průměru o 11 procent na 60 100 korun za metr čtvereční. Padesátimetrový byt se tak loni prodával za tři miliony korun, vyplývá z analýzy developerské společnosti Trikaya.
Z trhu prakticky zmizely levnější byty s cenou do 50 000 korun za metr čtvereční. Setrvale také klesá počet zahájených staveb. Na jedno čtvrtletí roku 2014 připadalo průměrně 246 zahájených bytů, v roce 2015 to bylo 178 bytů, předloni 128 bytů a v roce 2017 jen 98 bytů. Údaj za loňský rok je průměrem z prvních tří čtvrtletí podle Českého statistického úřadu.
Developeři vidí dlouhodobě problém v územním plánu. Platí totiž dokument z roku 1994, v němž jsou některé lokality v brownfieldech určené pro průmysl, přičemž zrušená aktualizace počítala s jejich přeměnou na plochy pro bydlení. „Poptávka lidí po nových bytech je velká, ale vůbec tomu neodpovídá omezená brněnská nabídka,“ uvedl ředitel firmy Trikaya Alexej Veselý.
Zájem o byty však mají z velké části lidé, kteří už vlastní bydlení mají a chtějí nemovitost jako investici. Obvykle jde o byty 1+kk, zájem o ně loni byl vyšší než v předchozích dvou letech. Developeři se současné situaci přizpůsobili. Podle analýzy raději staví luxusnější bytové domy. „V současné situaci se stále najdou klienti, pro které jsou vysoké ceny přijatelné. Omezenou nabídku tak z hlediska prodejů pokrývá několik horních procent klientů. Na střední třídu a levné bydlení na brněnském trhu nezbývá prostor,“ uvedl Veselý. I proto si developeři myslí, že zatím nejde o realitní bublinu.
Analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda uvedl, že na více místech ČR už se ale projevuje obava lidí z příliš drahých nemovitostí. „Zdráhají se za současné ceny nakupovat a koupi odkládají. Ceny už jsou tak vysoko, že vedou k rozvoji nájemního bydlení a ke stěhování do levnějších lokalit,“ uvedl Kovanda. K odkládání nákupu vede i politika České národní banky, která učinila hypotéky hůře dostupné.
Podle předsedy Asociace brněnských architektů a stavitelů Marka Vintra se dá ještě očekávat růst cen, i když ne tak velký jako dosud. Změna stavu by mohla přijít zhruba za pět let, kdy se očekává vydání nového územního plánu. „Snad se podaří na trh dostat projekty zablokované zrušením aktualizace územního plánu,“ uvedl Vintr.
Na situaci zareagovali stavitelé v okolí Brna, kde lze nyní sehnat dostatek bydlení jak v bytech, tak v rodinných domech, které je pro zájemce výrazně dostupnější. „Zájem je zejména o nemovitosti v obcích s kvalitní občanskou vybaveností a výbornou dopravní dostupností do Brna. Za cenu většího třípokojového bytu v Brně lze v okolí Brna sehnat i slušný rodinný dům se zahradou do 20 kilometrů od centra Brna,“ uvedl analytik společnosti Home Credit Roman Müller.