Přihlásit se k odběru newsletteru

  Ceny bytů a domů v Česku rostly ve třetím čtvrtletí loňského roku podobně jako v předchozích měsících nejrychleji ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o 12,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než desetiprocentním tempem rostly ceny také v Irsku, Portugalsku, Maďarsku a Nizozemsku, naopak v Itálii o 0,9 % klesly. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,6 %.


  „Ceny českých nemovitostí i nadále rostou nejrychleji v celé EU, i když jejich tempo, zdá se, zpomaluje,“ sdělil ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Ve druhém čtvrtletí ceny vzrostly o 13,3 procenta. „Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že jde o průměr za celou zemi, za nímž se skrývají výrazné regionální rozdíly. Ve srovnání s rokem 2015 jsou aktuálně ceny nemovitostí v ČR vyšší o 21 procent,“ doplnil Dufek.

  Podle něj je zpomalování růstu cen v Česku patrné i z mezičtvrtletních srovnání. Zatímco na začátku loňského roku se zvýšily o 4,7 procenta, ve třetím čtvrtletí o 1,6 procenta. „To samé ovšem nelze říct o výsledcích za celou EU. Tam je naopak vidět akcelerace, i když tempo zdražování nemovitostí je stále ještě nesrovnatelně nižší než v ČR,“ uvedl.

  Rostoucí ceny nemovitostí napříč Evropou jsou podle něj především důsledkem politiky Evropské centrální banky, založené na masivním tisku nových eur a negativních úrokových sazbách. „Český příběh má určité podobnosti s tím evropským, nicméně ceny bytů žene nahoru především slabá nabídka, která zatím nedosáhla ani úrovně roku 2008, kdy ČR vstupovala do recese. Nových bytů je nadále málo v důsledku administrativních překážek při přípravě výstavby. Vysoké ceny bydlení v ČR tak můžeme chápat i jako daň za zdejší byrokracii,“ podotkl Dufek.

  Tempo zdražování bytů v Česku by podle něj mělo zpomalit kvůli postupnému nasycování poptávky, růstu úrokových sazeb i zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB. Sázet lze i na rychlejší rozjezd výstavby. „Svoji roli nepochybně sehraje fakt, že část potenciální poptávky odpadne z důvodu faktické cenové nedostupnosti bytů,“ dodal.

  ZeměZměna (v procentech)
  Česko12,3
  Irsko12,0
  Portugalsko10,4
  Maďarsko10,2
  Nizozemsko10,2
  Lotyšsko9,5
  Bulharsko9,0
  Litva8,5
  Slovinsko7,9
  Švédsko7,5
  Slovensko7,3
  Španělsko6,7
  Rumunsko6,2
  Lucembursko5,0
  Velká Británie5,0
  Rakousko4,9
  Estonsko4,7
  Dánsko4,3
  Malta4,1
  Francie3,9
  Belgie3,9
  Chorvatsko3,8
  Polsko3,7
  Německo3,6
  Finsko1,4
  Kypr0,6
  Itálie-0,9
  Řeckoúdaje nejsou k dispozici
  Meziroční růst cen bytů a domů ve 3. čtvrtletí 2017 | Zdroj: Eurostat