Přihlásit se k odběru newsletteru

    České stavebnictví letos meziročně vzroste o 5,1 procenta, v příštím roce sektor posílí o 3,7 procenta. Vyplývá to z průzkumu analytické firmy CEEC Research, jehož výsledky dnes zveřejnila na Setkání lídrů českého stavebnictví. Tržby stavebních firem by letos měly vzrůst o 6,5 procenta. Firmy mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu.


    „Ředitelé stavebních společností očekávají v letošním roce růst výkonu stavebního sektoru o 5,1 procenta, což je o 0,8 procentního bodu více než byly jejich predikce v na začátku letošního roku. Růst ale ohrožuje nedostatek kapacit, kterých je aktuálně žalostně málo,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Jeho firma oslovila v dubnu a květnu ředitele více než stovky tuzemských stavebních firem.

    Mírně optimističtější jsou společnosti zaměřené převážně na pozemní stavitelství a malé a střední firmy s ročním obratem do 200 milionů korun. Českému stavebnictví by se mělo dařit i v příštím roce, tempo růstu však podle odhadů stavařů zpomalí na 3,7 procenta.

    Tržby stavebních firem letos vzrostou v průměru o 6,5 procenta, dařit by se mělo hlavně pozemním stavitelům. V příštím roce se očekává růst tržeb o pět procent. „V letošním roce bude ještě poměrně velký nárůst stavebních prací, což dokazuje prvních pět měsíců tohoto roku. Některé zakázky už musíme odmítat, protože nejsou kapacity. I vzhledem k tomu adekvátně porostou tržby,“ doplnil jednatel společnosti Revital-stavební servis Miroslav Miketa.

    Vytížení kapacit zůstalo meziročně na stejné úrovni 92 procent, přičemž velké stavební firmy jsou vytíženy na 95 procent. Kapacity firem jsou aktuálně vytíženy téměř na maximum. „Problém, který vidíme u většiny našich zákazníků, není v nedostatku zakázek, ale v tom, že přestávají být schopni nové zakázky přijímat právě z důvodu nedostatku zejména dělníků na stavbách,“ dodala Martina Hloušková ze společnosti TCCM.

    K dalšímu rozvoji stavebnictví by ze strany státu nejvíce přispělo pokračování v plánovaných projektech i po změně vlády. Tento krok ohodnotili ředitelé 8,3 bodu z maximálních deseti bodů.

    České stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 3,3 procenta. Pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, stouplo o 6,3 procenta. Inženýrské stavitelství, které je z velké části tvořeno dopravní infrastrukturou, kleslo o 4,1 procenta. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu letos za první čtvrtletí stavebnictví vzrostlo o 11,1 procenta.