Přihlásit se k odběru newsletteru

  V jižních Čechách se letos od začátku ledna do konce března začalo stavět 382 bytů, meziročně o 76 více. Přes 60 procent této výstavby tvoří rodinné domy. Ve stejném období dokončili stavaři v kraji 347 bytů, z nichž téměř 90 procent připadalo na byty v rodinných domech, což bylo nejvíce ze všech krajů České republiky. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.


  Počet 382 rozestavěných bytů za první letošní čtvrtletí tvoří pět procent celostátní výstavby. Meziroční nárůst téměř o 25 procent oproti stejnému období roku 2017 byl mírně vyšší než celorepublikový průměr. Nejvíce bytů v rodinných domech se začalo stavět ve Středočeském kraji, v Olomouckém kraji zase začala výstavba nejvíce bytů v bytových domech.

  Na počtu bytů, které se v jižních Čechách začaly stavět, se podílely zejména okresy České Budějovice (33,8 %) a Tábor (30,6 %). Ve všech okresech kraje připadá přes 60 procent ze zahájené výstavby na rodinné domy, výjimku tvořil okres Tábor, kde se začalo stavět 64 bytů v bytových domech.

  Za první tři měsíce letošního roku dokončili stavaři v Jihočeském kraji 347 bytů, což je pět procent všech dokončených bytů v Česku v tomto období. Meziročně se v jižních Čechách dokončilo o 32 bytů méně, je to pokles o 8,4 procenta. Méně bytů než v prvním čtvrtletí roku 2017 dokončily stavební firmy kromě Jihočeského kraje již jen v Praze a Jihomoravském kraji, v ostatních krajích dostavěných bytů přibylo.

  V jižních Čechách připadalo 88,5 procenta na dokončené byty v rodinných domech, což je ve srovnání krajů nejvyšší podíl. V okrese České Budějovice bylo od začátku ledna do konce března dokončeno 44 procent všech bytů v Jihočeském kraji.

  Počet nově postavených bytů v Česku loni meziročně vzrostl o 4,6 procenta na 28 569. Zhruba pětina připadala na Prahu, následovaly Středočeský a Jihomoravský kraj. Vzrostl počet bytů v rodinných i bytových domech. V porovnání s rekordním rokem 2007 byl počet téměř o třetinu nižší.