Přihlásit se k odběru newsletteru

    Finský developer YIT loni v Praze prodal 320 nových bytů, meziročně o pětinu méně. Společnost to včera oznámila v tiskové zprávě. Z developerů, kteří své výsledky už zveřejnili, je to třetí nejvyšší počet. Na konci třetího čtvrtletí byl YIT na pražském trhu na pátém místě s podílem 5,1 procenta. Letos chce nabídnout zhruba 500 nových bytů.


    „I přes specifickou situaci na rezidenčním trhu, kdy v důsledku zdlouhavého stavebního řízení v posledních letech klesá výstavba, a tím i nabídka bytů, se nám v loňském roce podařilo prodat celkem 320 bytových jednotek za 1,2 miliardy korun,“ uvedl výkonný ředitel YIT Stavo Vladimír Dvořák.

    Firma chce letos zahájit projekty v Praze 11, 12 a 5. „Současně pracujeme na rozšíření aktivit do dalších developerských segmentů a na přípravě spolupráce s investory a zahraničními fondy, čímž chceme podnítit další růst společnosti,“ doplnil Dvořák.

    Skupina YIT vstoupila na český trh v roce 2008, kdy získala českou společnost Euro Stavokonsult. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a výstavba developerských projektů. V Česku dokončila deset bytových projektů, například Hyacint Modřany nebo Green Motol. Ve výstavbě jsou projekty Koru Vinohradská, Aalto Cibulka v Košířích a Suomi Hloubětín. Firma se zaměřuje hlavně na nízkoenergetické domy.

    Z větších developerských firem zveřejnily výsledky za loňský rok Central Group a Finep. Central Group prodal 1012 nových bytů za 5,1 miliardy korun. Počet prodaných bytů se meziročně snížil o 18,6 procenta, příjmy z jejich prodeje klesly o tři procenta. Finep prodal 438 nových bytů, meziročně zhruba o třetinu méně. Tržby z prodeje novostaveb firmě klesly o pět procent na 2,26 miliardy korun. Podle odhadu se počet nových prodaných bytů v Praze loni snížil zhruba o pětinu na 5500. Přesné výsledky budou známy příští středu.