Přihlásit se k odběru newsletteru

    Hlavní město zřídilo komisi, která má na starosti přípravu podpory družstevní výstavby bytů na území metropole. Magistrát by měl pro stavby poskytovat volné pozemky. Dnes o tom rozhodli pražští radní. Program má být určen pro středně příjmové skupiny lidí, kteří si v současné bytové situaci nemohou v metropoli dovolit byt za tržní cenu a zároveň nesplňují podmínky k získání obecního bydlení. Při družstevní výstavbě s podporou města by členové družstva platili pouze náklady na stavbu bez marže developera a ceny pozemku.

    K projektu podle důvodové zprávy ke schválenému dokumentu vznikne analýza, na základě které budou upřesněny jeho parametry. Základním principem má být to, že magistrát poskytne družstvům na dobu určitou právo stavby na svém pozemku, o jehož cenu se tak sníží náklady. Magistrát zároveň do družstva vstoupí a získá část bytů pro potřeby vlastní bytové politiky.

    Dnes schválenou komisi prozatímně povede radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), a to do doby, než se vybere nový předseda z řad expertů na bydlení a realitní trh. Kromě toho ve čtrnáctičlenné komisi zasednou politici koaličních stran a jeden člen z opozičního hnutí ANO, většinu pak budou tvořit městští úředníci.

    Ceny nových bytů podle údajů developerských firem na konci září dosáhly 106.713 korun za metr čtvereční s meziročním růstem o tři procentní body na 11,5 procenta. Od poloviny roku 2015 podle statistik ceny stouply o 92 procent. Pokud jde o nájemní bydlení, podle analýzy firmy Deloitte průměrné tržní měsíční nájemné v Praze stouplo z 214 Kč za metr čtvereční v prvním pololetí roku 2014 na 307 korun v polovině letošního roku.

    Vedení města chce stále rostoucí ceny bydlení řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městských bytů či právě podpora družstevní výstavby. V plánu bylo například zavedení jednotného stavebního úřadu, který by řešil větší projekty namísto stávajících 22 místních. Z plánu však sešlo, podle vedení města se proti němu postavily radnice městských částí.