Přihlásit se k odběru newsletteru

  Podíl zahraničních klientů při koupi nového bytu v Praze v poslední době spíše klesá. V závislosti na developerovi a lokalitě se pohybuje od sedmi procent až do jedné třetiny. Mezi cizinci stále převládají Slováci a klienti ze zemí bývalého východního bloku, i když jejich počet se snižuje. Vyplývá to z odpovědí developerských firem na dotaz ČTK.


  U Central Group se podíl nakupujících cizinců meziročně snížil z 24 na 22 procent. „Bylo to především na úkor ruskojazyčné klientely. Důvody jsou převážně geopolitické a ekonomické,“ uvedla mluvčí firmy Marcela Fialková. Podle ní 14 procent klientů připadá na Slováky, osm procent tvoří ostatní národnosti. „Jsou jak ze zemí východní Evropy, tak v poslední době stále častěji ze západu. Důvodem je fakt, že ceny bytů rostou nejen v našem v hlavním městě, ale také v západoevropských metropolích. A tam jsou navíc ceny nesrovnatelně vyšší,“ doplnila Fialková.

  Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce význam cizinců v poslední době klesá ve prospěch tuzemských zájemců o nové bydlení. „Konkrétně u naší společnosti se zahraniční kupci na celkových prodejích podílejí zhruba sedmi procenty. Z toho necelé dvě třetiny jsou Rusové a Ukrajinci, za nimi následují Slováci. Naše byty kupují i lidé z Vietnamu, Itálie, Izraele, Německa či Francie,“ sdělil Korec.

  Předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural zmínil, že pro cizince je při výběru nového bydlení důležitá zejména lokalita. U některých projektů je procento zahraničních klientů zanedbatelné, u jiných představuje významnou skupinu zájemců. „Jedná se především o občany Slovenska, Ruska, Ukrajiny a dalších států bývalého Sovětského svazu. Poslední dobou se čím dál častěji objevují zájemci z Vietnamu, Koreje a Číny. Podíl cizinců v rámci naší klientely byl v roce 2017 okolo 15 procent,“ podotkl Soural.

  Podle manažerky prodeje společnosti Satpo Ireny Houžvičkové podíl cizinců klesá, jde zejména o klienty z bývalých sovětských republik. „Naopak jsme zaznamenali nárůst klientů z anglicky mluvících zemí. Nicméně nejedná se o významné procento klientů,“ uvedla dále Houžvičková.

  Podle mluvčího Finepu Davida Jiruška za poslední tři roky stále roste podíl českých investorů, naopak klesá podíl Rusů. „Pokles je dán jak dřívějším propadem rublu, tak i ukončením intervencí ČNB. Řada investorů totiž kupovala byt s tím, že při případném prodeji vydělá na posilování koruny. Nebyli to primárně investoři, ale spíše realitní spekulanti,“ uvedl Jirušek.

  U Skanska Reality se podíl zahraničních klientů pohybuje mezi 25 a 30 procenty v závislosti na lokalitě. „Mezi kupujícími jsou převážně klienti ze Slovenska a Ruska,“ doplnil ředitel odboru vývoje projektů firmy Juraj Murín.

  U společnosti Daramis tvoří cizinci 30 procent klientely. Zhruba čtyři pětiny z nich přitom trvale žijí v Česku. „Investoři, kteří těsně před rokem 2008 skupovali nemovitosti, jsou tady dneska v jednotkách procent. Ale zase se vracejí, protože růst cen nemovitostí je v Česku největší v Evropě. I když to není tak masová vlna jako před rokem 2008. Tehdy to byli ze 70 procent Rusové, dneska jim patří 30 procent. Zbytek je ze západu Evropy,“ dodal ředitel Daramisu Martin Vachek.