Přihlásit se k odběru newsletteru

    Celková plocha nově dokončených průmyslových hal a skladů v Česku loni meziročně vzrostla o 24 procent na 685 400 metrů čtverečních. Více než třetina připadala na poslední čtvrtletí. Vyplývá to z údajů sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF), které má ČTK k dispozici.


    Nově dokončená plocha zhruba odpovídá rozloze 15 Václavských náměstí v Praze. V posledním čtvrtletí byly dokončeny haly ve 14 průmyslových parcích. Mezi největší dokončené projekty patří distribuční centrum pro společnost 4PX ve VGP Parku Jeneč, nová hala v areálu VGP Park Chomutov, která byla částečně postavena pro společnost Magna, a sklad pro firmu KION Group u Stříbra. Podíl spekulativní výstavby bez předem známého nájemce se pohyboval na úrovni jedné třetiny.

    Na konci loňského roku bylo ve výstavbě 504 300 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, více než dvě pětiny jsou v Praze a jejím nejbližším okolí. Zhruba 70 procent z plochy těchto nemovitostí by mělo být dokončeno v prvním čtvrtletí letošního roku. Celková plocha moderních průmyslových hal a skladů v Česku nyní dosahuje přibližně sedmi milionů metrů čtverečních.

    Nejvyšší nájemné zůstalo na konci loňského roku na 4,5 eura (115 korun) za metr čtvereční měsíčně. U kancelářských vestavků bylo 8,50 až devět eur (cca 215 až 230 Kč) za metr čtvereční.

    Členy sdružení IRF jsou společnosti CBRE, Colliers Internacional, Cushman & Wakefield a JLL.