Přihlásit se k odběru newsletteru

    Nabídka průmyslových nemovitostí v Česku letos vzroste meziročně zhruba o desetinu, poptávka po nich se zvýší o 8,3 procenta. Růst poptávky bude tažen především větší potřebou firem rozšiřovat své plochy, o průmyslový development mají zájem hlavně zahraniční investoři. Vyplývá to ze studie mezi developery, ve které analytická společnost CEEC Research oslovila asi 40 firem.


    „Vývoj trhu průmyslového developmentu a sektoru industriálních staveb obecně může být výrazně ovlivněn podporou investičních projektů. Lze očekávat, že tento systém bude v nadcházejících letech patrně cílit na podporu projektů s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou výzkumná a vývojová centra, testovací a technologická centra a také sofistikované výrobní závody na vyšší technologické úrovni,“ uvedl Jan Lidral z firmy Takenaka Europe.

    Podle ředitele společnosti Leis Viliama Záthureckého vzroste nabídka a poptávka hlavně v Jihomoravském kraji, zejména s ohledem na zprovoznění dálnice A5 Vídeň – Brno až k rakousko-českým hranicím.

    „Poptávka po průmyslových prostorech bude mít v následujících letech zcela jistě stoupající charakter. Nad nabídkou visí otazník, jelikož kvůli zdlouhavým a komplikovaným povolovacím procesům bude nedostatek připravených projektů,“ doplnil Jan Palek ze společnosti Goodman.

    Většina developerů v průzkumu uvedla, že ceny pozemků pro průmyslové nemovitosti v posledním roce vzrostly, v průměru o devět procent. S cenami pozemků podle nich rostou i nájmy. Zákazníci si nejčastěji pronajímají průmyslové prostory na tři až pět let. Průměrný čistý výnos z pronájmu aktuálně činí 8,7 procenta, uvedli developeři.