Přihlásit se k odběru newsletteru

  KPMG: Evropské banky jsou ohledně financování realitních transakcí stále optimistické. Hodnota nemovitostí klesat nebude.

  Investiční aktivita na poli nemovitostí v posledních měsících pozvolna klesá, ochota bank financovat tyto transakce zůstává stabilní či spíše mírně roste. Za prvních šest měsíců roku 2019 uzavřely finanční ústavy úvěrové transakce v Evropě za 50 miliard eur a do konce roku by se tato suma měla zdvojnásobit. Zjistil to průzkum poradenské společnosti KPMG Property Lending Barometer.

  Český trh si ve střední a východní Evropě stabilně udržuje roli druhého nejaktivnějšího za sousedním Polskem. Investoři si na českém trhu aktuálně užívají příznivé podmínky plynoucí z intenzivní konkurence bank a nízkých sazeb EURIBOR.

  Nálada na trzích střední Evropy zůstává optimistická. Způsobuje ji především nadbytek peněz na trhu, kde je těžší peníze vhodně utratit než získat. Neočekáváme tedy výrazný pokles hodnoty nemovitostí. Situace hraje do karet společnostem, které zvažují nebo se už pohybují na kapitálových trzích,” konstatuje Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika odpovědný za sektor nemovitostí.

  Český trh roste nejrychleji

  Nejnižší nezaměstnanost v Evropě (2,2 %) a solidní růst disponibilních příjmů pak z Česka dělá jeden z nejzajímavěji se rozvíjejících trhů v regionu. V první polovině roku 2019 aktivita na českém trhu vzrostla o 83 procent oproti srovnatelnému období v roce předchozím, což je nejvíce z celé sledované oblasti. Druhým nejrůstovějším trhem v daném období bylo Maďarsko s 35 procenty.
  Českým bankám se obecně daří vyrovnávat se s konkurencí ve formě alternativního financování komerčních nemovitostí, např. dluhopisy nebo private equity. V případě největších transakcí představují pro velké české banky tradičně konkurenci zahraniční, především německé banky. V pojišťovnách a penzijních fondech zatím bankéři ze střední a východní Evropy významné konkurenty nevidí. „Tato situace se může v blízké době změnit. Pojišťovny, které představují největší evropské investory do nemovitostí, se v posledních letech stále více zaměřují i na poskytování dluhového financování na nemovitostním trhu,“ dodává Pavel Dolák, director KPMG Česká republika.

  Kancelářské projekty mají mezi bankéři největší šanci na úspěch

  V regionu CEE jsou mezi bankéři nejoblíbenější kancelářské projekty následované rezidenčními a průmyslovými projekty, i když rozdíly mezi nimi se v posledních letech stále více stírají. Retailové projekty figurují na nižších příčkách, nejméně preferovaná je pak výstavba nových hotelů, vyjma zemí zaměřených na cestovní ruch jako je Chorvatsko.

  I v letošním roce rostl podíl poskytnutých úvěrů v eurech, a to bez rozdílu na velikosti dané české banky. „Za tímto trendem stojí mimo jiné další pokles EURIBORu a relativní stabilita české koruny,“ doplňuje Pavel Dolák.
  Z oslovených bank vykazují ty české nejnižší podíl problémových úvěrů, a ani jedna z nich neplánuje prodej svých nemovitostních úvěrů. Více než polovina oslovených bank v Evropě není ochotna poskytovat jiné než seniorní financování (například ve formě mezaninových úvěrů). „V Česku je situace obdobná, poskytování jiného než seniorního financování je spíše výsadou menších bank,“ komentuje Pavel Dolák.
  Celá studie ZDE.

  O KPMG Česká republika
  KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, v současné době má více než 1 100 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Společnost poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. Jako součást celosvětové sítě poradenských společností může KPMG Česká republika využít znalosti a zkušenosti více než 207 tisíc odborníků, kteří působí ve 153 státech světa. Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje.