Přihlásit se k odběru newsletteru

  Zájem o dřevostavby v České republice stále roste, ale pomaleji než dřív. Důvodem jsou zcela naplněné kapacity dodavatelů montovaných domů, kteří jen velmi obtížně shánějí nové zaměstnance. ČTK to na Stavebním veletrhu, který dnes začal v Brně, řekla ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Lenka Trandová.

  Podle našich interních údajů naši členové postavili v loňském roce o pět procent více dřevostaveb než v roce 2018. Ve srovnání se sedmnáctiprocentním růstem o rok dříve je to pomalejší růst, ale dodavatelé mají už na rok 2020 plné výrobní kapacity,“ řekla Trandová. Hlavním důvodem je podle ní krize na pracovním trhu, kde chybí potřební zaměstnanci.

  Oficiální údaje statistického úřadu o počtu jednotlivých typů staveb budou k dispozici až v dubnu, ADMD má pouze data od svých členů. Celkově ale stavebnictví v Česku loni rostlo, jak Český statistický úřad informoval na začátku února, reálně o 2,3 procenta. I to ale představuje zpomalení z 6,3 procenta o rok dříve.

  Největší zájem je podle Trandové o stavbu bungalovů, které tvoří 62 procent dřevostaveb postavených členy asociace, 38 procent tvoří patrové domy. Bytových domů ročně v Česku členové ADMD postaví přibližně pět. Důvodem je zastaralá legislativa.

  „Zákon dělí nosné konstrukce do tří kategorií podle jejich hořlavosti. Jakmile konstrukce obsahuje dřevo, automaticky se řadí do třetí kategorie, tedy nejvíc hořlavé. Podle platných zákonů se z takových konstrukcí smí stavět domy do výšky 12 metrů, tedy maximálně čtyřpatrové,“ uvedla Trandová. Zároveň upozornila, že konstrukce používané u dřevostaveb při protipožárních zkouškách odolávají ohni 120 minut, což je srovnatelné s jinými materiály.

  Asociace dodavatelů montovaných domů je neziskové sdružení firem z oboru dřevostaveb, vloni měla 65 členů a partnerských firem. U svých členů vyžaduje, aby byli držiteli certifikátů kvality. Na Stavebním veletrhu a veletrhu Dřevo a stavby poskytuje poradenství týkající se všech témat souvisejících s dřevostavbami.

  Zdroj: ČTK, foto: AMDM