Přihlásit se k odběru newsletteru

  Proměna vnitrobloku mezi brněnskými ulicemi Francouzská, Bratislavská, Stará a Hvězdová v takzvaném Bronxu by měla začít již v polovině příštího roku. V tu dobu má být zahájeno bourání starých a nepoužívaných budov, zatímco v dalších letech by zde měly vzniknout domy s městskými byty, dům s pečovatelskou službou či komunitní centrum. Má být také vysazena zeleň, která v této oblasti naprosto chybí, uvedla za architektonickou kancelář Chybík+Krištof Michaela Nováková.


  Ve vnitrobloku se nacházejí budovy, které sloužily jako sklady či drobné dílny. V jedné také kdysi byla mateřská školka a nízkoprahové centrum. V areálu se nacházejí náletové dřeviny a dosud je veřejně nepřístupný. Jediným novodobým počinem v této lokalitě je park Hvězdička, aktuálně přejmenovaný na park Eugena Horvátha.

  Zmíněná architektonická kancelář Chybík+Krištof zvítězila v architektonicko-urbanistické soutěži na novou podobu Bronxu v konkurenci sedmi týmů. Do jednacího řízení bez uveřejnění nyní budou zařazeni jak vítězní architekti, tak ti na druhém a třetím místě. Město z nich podle soutěžních podmínek vybere autora projektové dokumentace. Jeho úkolem bude podle Jany Vašíčkové, tiskové mluvčí magistrátu, dopracovat soutěžní návrh do rozsahu studie a zpracovat dokumentace pro územní řízení, pro stavební povolení i samotnou stavbu. Výše nákladů bude záviset na výběru návrhu, odhadují se na 170 až 220 milionů korun.

  Vítězný tým architektů přišel s vizí vzniku takzvané urbánní zahrady, která bude novým veřejným prostorem. „Do vnitrobloku bychom umístili pět nových objektů bez potřeby výrazných demolic, což je způsob, jakým se tato oblast v minulosti formovala. Zůstává možnost propojení novými vnitřními ulicemi a objekty bude možné v budoucnu využít pro jiné účely,“ uvedla Nováková.

  Veřejný prostor je rozdělen v návrhu do tří ostrůvků a upraven podle funkcí. Jedním ostrůvkem je dětské hřiště, druhým komunitní prostor a třetím trávník pro trávení volného času. Předpokládá se i propojení s již existujícím parkem.

  Domy mají navrhnuty předsazené pavlače, aby měly charakter jako stávající domy. Návrh počítá se 48 startovacími byty převážně s dispozicí 2+kk, a bytů v domě s pečovatelskou službou by bylo 40. Na střechách domů jsou například společné zahrady.

  Podle plánu města by mohlo být vše hotovo ve dvou etapách v roce 2021. Oblast brněnského Bronxu se v posledním desetiletí intenzivně proměňuje. Řada domů byla opravena, nebo místo zbouraných vyrostly nové a stěhují se sem noví obyvatelé.