Přihlásit se k odběru newsletteru

  Podíl volných skladů a výrobních hal v Česku na konci loňského roku meziročně klesl o 0,6 procentního bodu na 4,1 procenta. Celkově je na trhu 286 900 metrů čtverečních moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k nastěhování. V Praze neobsazenost zůstala na 3,5 %. Vyplývá to z údajů sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).


  Aktuální nabídka volných hal a skladů odpovídá rozloze zhruba šesti Václavských náměstí v Praze. V porovnání s koncem třetího čtvrtletí loňského roku neobsazenost mírně vzrostla. Celková plocha moderních skladů a výrobních hal v ČR se loni meziročně zvýšila zhruba o 11 procent na 6,98 milionu metrů čtverečních.

  Největší novou transakcí byl v posledním čtvrtletí pronájem v areálu P3 Prague u dálnice D8 pro internetový obchod Alza.cz. Společnost ESA prodloužila nájem v CTParku Brno. Firma Auto Kelly rozšířila prostory v P3 Prague u dálnice D1.

  Rozloha ploch, na které byly uzavřeny nové nájemní smlouvy, v posledním čtvrtletí klesla meziročně o 30 procent. Za celý loňský rok se o tři procenta zvýšila.

  Celková plocha nově dokončených průmyslových hal a skladů v Česku loni meziročně vzrostla o 24 % na 685 400 metrů čtverečních. Více než třetina připadala na poslední čtvrtletí.

  V posledním čtvrtletí byly dokončeny haly ve 14 průmyslových parcích. Podíl spekulativní výstavby bez předem známého nájemce se pohyboval na úrovni jedné třetiny.

  Na konci loňského roku bylo ve stavbě 504 300 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, více než dvě pětiny jsou v Praze a jejím okolí. Zhruba 70 procent by mělo být dokončeno v prvním čtvrtletí letošního roku. Celková plocha moderních průmyslových hal a skladů v Česku nyní dosahuje přibližně sedmi milionů metrů čtverečních.

  Nejvyšší nájemné zůstalo na konci loňského roku na 4,5 eura (115 korun) za metr čtvereční měsíčně.

  Členy sdružení IRF jsou společnosti CBRE, Colliers Internacional, Cushman & Wakefield a JLL.