Situace ve stavebnictví se zatím k lepšímu příliš neobrací. Vázne zejména bytová výstavba, což předurčuje vysoké ceny realit na trhu. Vyplývá to z reakcí analytiků na dnes zveřejněné výsledky českého stavebnictví za rok 2017. Stavební výroba v Česku loni vzrostla po očištění o sezonní vlivy o 2,1 procenta.
Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví zveřejněná čísla nesvědčí o výrazném zlepšení v oboru. „Na kladném výsledku roku 2017 se výraznou měrou podílí pozemní stavitelství, zatímco v inženýrském stavitelství trvá dlouhodobý propad, zejména v oblasti dopravní infrastruktury,“ upozornil prezident Svazu Václav Matyáš. Nepříznivá situace se podle něj projevuje i ve vývoji zaměstnanosti ve stavebnictví, kde pokračuje dlouhodobý pokles počtu zaměstnanců.
V prosinci podle Českého statistického úřadu klesla o 0,4 procenta. „Po dvou silnějších měsících tedy padla naděje na výraznější obrat v oboru,“ zhodnotil prosincová čísla hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Stavebnictví podle něj propáslo šanci přestat být stagnujícím odvětvím a jeho příspěvek k celkovému růstu ekonomiky zůstal mizivý. Letošní rok by podle Sobíška mohl být pro stavebnictví o něco lepší než loňský.
„V roce 2018 se situace nezlepší, a zvláště pro mladé rodiny bude stále těžší pořídit si nový byt.“Štěpán Křeček, BH Securities
„Přesto to není až tak pozitivní zpráva, jak by se mohlo na první pohled zdát,“ uvedla k loňskému růstu mluvčí developerské společnosti Central Group Marcela Fialková. Stavebnictví totiž roste pomaleji než zbytek ekonomiky, a navíc z nízké úrovně předchozích let. „Bytová výstavba je nejspíše ještě v hlubší krizi a vzhledem k pomalému povolování z ní hned tak brzy nevybředne,“ myslí si Fialková.
Na pomalou výstavbu nových bytů, která předurčuje vysoké ceny na realitním trhu, upozorňuje také hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „V roce 2018 se situace nezlepší, a zvláště pro mladé rodiny bude stále těžší pořídit si nový byt,“ uvedl Křeček. Podle něj by oboru výrazně pomohla úprava legislativy.
Situace v oblasti bytové výstavby se zatím neobrací k lepšímu ani podle Petra Dufka z Československé obchodní banky. „Statistika nových stavebních povolení v závěru roku nenaznačuje akceleraci bytové výstavby ani tentokrát,“ upozornil.
Jistý optimismus podle Dufka vzbuzuje alespoň růst objemu nových zakázek pro pozemní a inženýrské stavitelství v posledním loňském čtvrtletí. „Zvlášť u inženýrského stavitelství by mohlo jít konečně o první známky obratu, který by tuto část stavebnictví mohl vytrhnout z faktického útlumu. Zda na to bude mít letos kapacity, je otázka druhá,“ uvedl Dufek.