Přihlásit se k odběru newsletteru

    19. ročník ocenění Nejlepší z realit – Best of Realty je minulostí, jsou známy nejlepší projekty na českém realitním trhu v uplynulém roce. Tradiční součástí slavnostního vyhlášení bylo udělování Výroční ceny ARTN („AWARD FOR EXCELLENCE“), o jejímž držiteli rozhodují členové asociace svým hlasováním. Za svou dlouhodobou a významnou podporu soudobé architektonické tvorby ji za rok 2017 obdrželo město Litomyšl.


    Desetitisícová Litomyšl je v současnosti známá jako centrum moderní české architektury. Krátce po sametové revoluci zástupci města navázali spolupráci se Zdeňkou Vydrovou, která se stala městskou architektkou. Ve spolupráci s ní a dalšími odborníky se podařilo zvelebit chátrající části města a postavit nové objekty, které chválí odborná veřejnost i obyvatelé. Zmiňme například rekonstruované budovy kolem litomyšlského zámku, Klášterní zahrady, nábřeží Loučné či opravený piaristický chrám.

    Moderní architektura města tak pravidelně boduje třeba v soutěži Stavba roku Pardubického kraje. V roce 2017 zvítězila přístavba piaristické koleje, když odborná porota ocenila navázání soudobé přístavby na významnou barokní stavbu. Projekt revitalizace historické budovy regionálního muzea zase tento titul dokázal získat v roce 2015.

    Litomyšl dokázala uspět v konkurenci dalších šesti nominací – Pražského kreativního centra, které vzniklo pod taktovkou IPR Praha, developerského projektu s nájemním bydlením Luka Living či rozhledny Doubravky od architekta Martina Rajniše. Nominováni byli také Tomáš Velemínský z Immorentu, novinářka Kateřina Menzelová nebo publikace „Brasília – město – sen“ od manželů Fričových.