Přihlásit se k odběru newsletteru

    Americký odvolací soud dnes zrušil verdikt soudu nižší instance, který by umožnil státu zabavit newyorský mrakodrap vlastněný částečně íránskou bankou. Rozhodnutí je podle agentury Reuters porážkou ministerstva spravedlnosti, které chtělo šestatřicetipatrovou budovu na prestižní Páté Avenue prodat možná až za miliardu dolarů (23 miliard korun).


    Podle původního soudního rozhodnutí z roku 2017 společnost Alavi Foundation, která vlastní 60 procent budovy, porušila americké protiíránské sankce, protože jí bylo známo, že vlastník zbylých 40 procent skrytý za firmou Assa Corp. je ve skutečnosti íránský státní finanční ústav Bank Milli. Ministerstvo spravedlnosti chtělo výnos získaný prodejem rozdělit mezi oběti násilných útoků inspirovaných nebo způsobených Íránem.

    Vláda USA ale dům nedostane, protože podle odvolacího soudu byl verdikt soudu nižší instance chybný. V relativně jasné kauze se podle odvolacího soudu nižší soud dopustil řady omylů a procesních chyb.

    Společnost Alavi Foundation, většinový vlastník mrakodrapu, je sice registrovaná ve Spojených státech, ale i ona má svůj původ v Íránu, upozornila agentura Reuters. V roce 1973 ji založil tehdejší proamerický íránský šáh Mohammad Réza Páhlaví jako svou nadaci pro studium perské a islámské kultury v USA.