Přihlásit se k odběru newsletteru

  V Brně je stále velká poptávka po nových kancelářích. Nyní je jich ve městě 547 022 metrů čtverečních, což znamená v průměru 1,45 m2 na obyvatele. V příštím roce má přibýt dalších více než 50 000 m2 a v roce 2019 ještě dalších 25 000. Na brněnské konferenci Očekávaný vývoj realitního trhu a developerských projektů v ČR a střední Evropě to řekl analytik společnosti Cushman & Wakefield Lukáš Netolický.


  Podle Netolického je v Brně velký potenciál pro růst trhu. Neobsazenost kanceláří je teď 9,7 procenta. „V Praze nestíháme aktualizovat volné prostory, ale v centru Brna není ani co aktualizovat. Nájemci čekají na telefonní lince a jsou třeba pátí v pořadí,“ uvedl Netolický.

  Podle něj je to stejné pro nově příchozí firmy na brněnský trh, ale i pro již etablované, které plánují další růst. Prostory se tak pronajímají rychleji, než jsou agentury schopné svoje nabídky aktualizovat.

  V Brně se staví minimálně, řekl Netolický. Přitom nájemné se příliš nezvyšuje. V současnosti je nejvyšší dosažitelné nájemné 13,5 eura (asi 350 korun) za metr čtvereční měsíčně. V Praze to je 21 eur (asi 540 korun). I tak si maximální možnou cenu může v Brně prý dovolit je pár pronajímatelů. Za poslední dva roky se cena zvedla zhruba o euro.

  Nejaktivnější je ve výstavbě nových kanceláří především developer CTP, který staví nové budovy na místě již zbořeného areálu Vlněny v centru města. První budovy budou otevřeny na jaře příštího roku. Výstavba dalších se chystá.

  CTP chce využít ekonomického boomu na trhu a stavět rychle. Zhruba 70 procent areálu hodlá postavit do roku 2019. Firma počítá i s jeho případným rozšířením. „Je převis poptávky nad nabídkou. Pokud ekonomika vydrží a budeme úspěšní v jednání, tak 75.000 metrů čtverečních jsme schopni postavit do roku 2019,“ uvedl už dříve Jiří Kostečka z CTP.