Přihlásit se k odběru newsletteru

  Stavební firmy v Česku letos do konce října zahájily stavbu 5955 bytů v bytových domech, meziročně o polovinu více. Tempo růstu však v poslední době mírně kleslo, na konci srpna to bylo 54 procent. V Praze, kde byla bytová výstavba největší, počet těchto staveb meziročně vzrostl o 130 procent na 2014. Počet zahájených staveb rodinných domů vzrostl zhruba o pětinu. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.


  Největší podíl zahájených staveb bytových domů (33,8 procenta) připadal na Prahu. Ještě před dvěma lety to byly více než dvě třetiny. Za hlavním městem na konci září následovaly Plzeňský (12,7 procenta), Olomoucký (12 procent), Jihomoravský (11,7 procenta) a Středočeský kraj (11 %). Naopak v Libereckém kraji získalo stavební povolení jen 15 nových bytů, tedy 0,3 procenta.

  Výrazný meziroční růst zahájených staveb nových bytů v Praze je způsoben především slabou loňskou výstavbou. Loni se v hlavním městě do konce října začalo stavět 885 bytů, což byl nejmenší počet za posledních 12 let.

  „Pokračuje trend přesunu bytové výstavby mimo hlavní město. V Praze totiž firmy v říjnu zahájily stavbu jen 111 bytů v bytových domech. To je jeden středně velký bytový projekt. Vzhledem k tomu, že se na pražském trhu každý měsíc prodají průměrně čtyři stovky nových bytů, je počet zahájených bytů extrémně malý,“ uvedl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Podle ředitelky Central Group Michaely Tomáškové se nedostatek bytů logicky odráží v rostoucí cenové úrovni bydlení. „Jen za poslední dva roky se ceny nabízených bytů zvedly v průměru o 40 procent,“ doplnila.

  Počet nově rozestavěných rodinných domů ke konci října meziročně vzrostl o 20,3 procenta na 15 812. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,3 procenta), Jihomoravský (12,9 procenta), Moravskoslezský (9,8 procenta) a Jihočeský kraj (6,5 procenta). Podíl Prahy nepatrně klesl na 3,3 procenta.

  Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce října stavět 26 168 bytů, meziročně o 21 procent více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet o 30 procent nižší.