Přihlásit se k odběru newsletteru

  Nová čtvrť bytových a rodinných domů by mohla za několik let vyrůst v Turnově v Českém ráji, konkrétně na pozemcích bývalého zahradnictví v Daliměřicích. Starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok) odhaduje, že by tam mohlo bydlet 500 až 1500 lidí. Projekt je ale teprve na začátku, jeho pokračování je závislé na výsledcích hydrologickém průzkumu.


  „Výsledky jsou zcela zásadní, pod tím územím vedou zdroje pitné vody,“ uvedl starosta. Podle něj se mezi Malým Rohozcem a průmyslovou zónou nachází největší zásobárna pitné vody pro Turnov, proto město zadalo dva průzkumy u renomovaných geologů. „Abychom měli jistotu, že tomu neublížíme,“ uvedl Hocke.

  Pokud budou výsledky hydrologického průzkumu v pořádku, starosta předpokládá, že zhruba za pět let by mohli začít dělat infrastrukturu. „Inženýrské sítě a podklady komunikací, jak to děláme jinde,“ uvedl. Turnov postupuje tak, že prodává zasíťované pozemky a lidé se ve smlouvě pod hrozbou vysoké pokuty zavazují, že do čtyř let postaví dům. „Pak se dodělávají komunikace, chodníky, provádí sadové úpravy,“ dodal Hocke.

  Zájem o výstavbu rodinných domů v Turnově je velký. Například loni město v lokalitě Hruštice-Károvsko prodávalo pět zasíťovaných pozemků a v aukci se cena zvedla skoro na dvojnásobek, z 1350 korun za metr čtvereční na 2080 až téměř 2500 Kč. O pozemky soupeřilo od 11 do 17 zájemců. Podle starosty vhodných ploch pro další výstavbu rodinných domů ve městě ubývá. „Pozemky na prodej máme ještě tak na dva až tři roky,“ odhadl.

  V nové čtvrti by neměly být podle starosty jen rodinné domy, ale i byty, kterých je ve čtrnáctitisícovém městě také nedostatek. Město i proto nyní nabízí k prodeji 4500 metrů čtverečních vhodných pro výstavbu jednoho či dvou bytových domů u sídliště Výšinka.

  Součástí nabídky od developerů musí být i architektonická studie. „Hodnotící kritéria jsou 50 na 50, to znamená 50 procent kvalita architektonického návrhu a 50 procent cena za pozemek s tím, že zastupitelstvo může odmítnout všechny nabídky,“ řekl starosta. Podle něj tím chtějí ovlivnit, co u sídliště vyroste. Turnov předpokládá, že prodejem pozemků na Výšince získá přes 5,6 milionu korun.