Stavebnictví v lednu meziročně stouplo o 33,6 pct. Pomohlo hlavně teplé počasí

Stavební výroba v Česku se po prosincovém revidovaném poklesu o 1,1 procenta vrátila v lednu k meziročnímu růstu, když především díky mimořádně teplému počasí stoupla o 33,6 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Příznivé klimatické podmínky umožnily stavbařům dělat veškeré stavební práce, zvýšila se tedy produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V meziměsíčním srovnání bylo stavitelství po vyloučení sezonních vlivů reálně vyšší o 0,8 procenta.


Podle statistiků lednové stavebnictví z dlouhodobého hlediska představuje nejslabší příspěvek ve stavební sezoně, když tvoří zhruba čtyři procenta z celkového úhrnu za rok, a na výkyvy počasí je mimořádně citlivé. Letošní první měsíc měl ale v porovnání s loňským lednem nesrovnatelné klimatické podmínky, leden 2017 byl teplotně výrazně podprůměrný, zatímco ten letošní byl s průměrnou měsíční teplotou 1,8 stupně čtvrtým nejteplejším lednem od roku 1961.

Vzhledem k příznivému počasí se tak pozemní stavitelství meziročně zvýšilo o 30,9 % a inženýrské o 47,7 %.

Stavební úřady vydaly 6045 stavebních povolení, proti loňskému lednu jich tak bylo o 1,4 procenta více. O 20,8 procenta na 26,3 miliardy korun pak vzrostla i orientační hodnota těchto staveb. Meziročně přibylo i bytů, jejichž stavbu dělníci v lednu zahájili. Jejich počet se zvýšil o 23,1 procenta na 2426 bytů. Naopak o 7,8 procenta na 2147 ubylo dokončených bytů.

Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci se meziročně zvýšil o 0,2 % a jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti lednu 2017 vzrostla o 10,2 % na 33 529 Kč.

586*140
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.