Přihlásit se k odběru newsletteru

  Předkupní právo, které od ledna zavedla novela občanského zákoníku, výrazně zpomaluje prodeje nemovitostí a zvyšuje administrativní zátěž. Vyplývá to z odpovědí realitních kanceláří na dotaz ČTK. Podíl dotčených transakcí se podle převažujícího druhu prodávaných nemovitostí pohybuje od jednotek procent až po polovinu. Někteří klienti kvůli komplikacím od smlouvy odstoupili.


  „Předkupním právem, které novela zavedla, se rozumí závazek vlastníka spoluvlastnického podílu na nemovitosti nabídnout tento podíl přednostně ostatním spoluvlastníkům v případě, že se ho rozhodne prodat nebo bezúplatně převést. Výjimkou jsou pouze převody spoluvlastnických podílů na osoby blízké,“ uvedla vedoucí právního oddělení Next Reality Andrea Holubová. Problémem je podle ní to, že kromě klasického spoluvlastnictví, jako například polovina rodinného domu, se tato povinnost vztahuje i na spoluvlastníky nebytových jednotek. Například u podzemních halových garáží je takových spoluvlastníků často několik desítek.

  „Podle naší analýzy se předkupní právo dotýká až 50 procent všech našich transakcí od začátku roku. Je to obrovská komplikace a nikdo pořádně neví, jak ji řešit. Myslím, že to může ochladit realitní trh. Stát by měl co nejdříve zákoník novelizovat,“ sdělil provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík. Nedávno podle něj museli s jedním klientem obeslat 120 spoluvlastníků garáže. „Deset procent kupujících v důsledku uplatnění předkupního práva jiným spoluvlastníkem od transakce odstoupilo,“ doplnil Fojtík.

  U společnosti RE/MAX se předkupní právo zatím dotklo několika desítek obchodních případů. Podle mluvčího společnosti Tomáše Hejdy každý takový případ prodej nemovitosti výrazně prodlouží. „Pokud se spolumajitelé práva rovnou nevzdají, případ se protáhne o dalších 90 dní, kdy běží ochranná lhůta pro vyjádření. Nezřídka se stává, že majitelé v domě nebydlí a je složitější je kontaktovat. Ještě větší problém nastává u cizinců,“ podotkl Hejda. Kromě toho se podle něj zvyšují náklady makléřů v řádu tisíců korun na každý takový případ podle toho, kolik dalších spoluvlastníků je nutné doporučeným dopisem oslovit.

  „Znovuzavedení předkupního práva sice zatím neovlivnilo ani zájem klientů o naše služby, ani počet námi realizovaných obchodních případů. Co však lze již říci, tak jsme u těch, kterých se to týká, zaznamenali daleko větší administrativní zátěž. A také vnímáme zpomalení procesu prodeje,“ uvedl dále ředitel právního oddělení Maxima Reality Jiří Lemberka.

  U společnosti Bidli se novela zatím dotkla desítek prodejů bytových jednotek a desítek prodejů pozemku a souvisejících přístupových cest. „Pokud si někdo koupí byt s garážovým stáním, tak proč má toto stání pak při prodeji nabídnout ostatním majitelům bytů v domě? Vždyť potenciální kupující si také byt chce koupit s garážovým stáním a tímto nesmyslným nařízením je to pro něj občas velmi problematické a někdy dokonce neschůdné. Z koupě tak kvůli tomu sejde. Je to ve své podstatě omezování práv majitelů,“ dodal regionální ředitel Bidli Radvan Zvolánek.

  Podle hypotečního specialisty poradenské společnosti Chytrý Honza Daniela Horňáka se podíl u garážového stání, sklepních kójí nebo přístupové cesty týká až poloviny prodaných bytů. „Takže dopad na prodejní proces je značný,“ doplnil.