Přihlásit se k odběru newsletteru

   Staré Sedliště na Tachovsku postaví v bývalém sídle obecního úřadu sedm menších pečovatelských bytů pro seniory za více než 12 milionů korun. Čtvrtinu nákladů dá ministerstvo pro místní rozvoj. Jde o největší investici obce za posledních deset let. Stavba začne letos a měla by být hotová do konce června 2020, řekla ČTK starostka Starého Sedliště na Tachovsku Jitka Valíčková (Za obec krásnější). Obec má téměř 1200 obyvatel, z toho samotné Sedliště přes 800 a zbytek je v pěti částech.

  Obec si tím chce udržet starší občany, kteří k ní mají vztah. Často bydlí v rodinném domku, ale nezvládají už jeho údržbu. „Takže dům buď prodali nebo nechali svým dětem nebo bydlí v bytovce, kde žijí hůře přizpůsobiví občané, a rádi by měli na důchod svůj klid,“ uvedla Valíčková. Obec má žádost od ženy, která teď žije na Šumavě, ale kdysi v Sedlišti bydlela a ráda by se tam vrátila.

  „Máme už rozhodnutí o dotaci. V červenci vypíšeme výběrové řízení na dodavatele a chtěli bychom se stavbou začít koncem září,“ uvedla. Obec s rozpočtem asi 21 milionů korun uhradí zbylý podíl k dotaci z naspořených peněz. „Je to akce, do které chceme jít,“ řekla starostka.

  Nájem u nových bytů bude, stejně jako u všech 15 obecních bytů, 30 korun za metr čtvereční plus služby. Obec už dříve postavila s dotací šest bytů pro nízkopříjmové mladé rodiny.

  V objektu, u nějž je velká zahrada, bude i místnost pro pečovatelskou službu, která přijede podle potřeby. Lidé tam budou moct obědvat, budou tam jezdit služby, jako třeba pedikúra, pro všechny lidi z obce.

  Obec připravuje na poli za starou školkou studii první větší zóny na bydlení, kde bude až 15 parcel. Obec je chce zasíťovat. „Studie bude letos a od toho se bude odvíjet další pokračování projektu,“ uvedla Valíčková. Parcely by obec mohla začít nabízet do tří let.