Přihlásit se k odběru newsletteru

    Kancelář architekta města Brna (KAMB) připravila 150 změn územního plánu. Přinesou nové stavební pozemky pro rodinné domy nebo proměnu nevyžitých průmyslových areálů na obytné čtvrti například ve Slatině nebo Maloměřicích a Obřanech. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kanceláře Jana Běhalová. Kancelář předala návrh změn odboru územního plánování. Město na podzim plánuje uspořádat veřejné projednání, finální změny chce vydat v polovině příštího roku.


    Brno má územní plán z roku 1994 a je jeden z nejstarších v České republice. Poslední aktualizace se uskutečnila v roce 2009, následnou velkou aktualizaci zrušil v roce 2015 soud. Město vypracovává nový územní plán, který by měl začít platit nejpozději do konce roku 2022. Vedle toho připravilo menší změny. „Návrh 150 změn jsme připravili během jediného měsíce. Dělali jsme maximum, abychom vše stihli v termínu. Na některé změny čekají obyvatelé Brna řadu let, toto je cesta, jak postup urychlit, než bude mít město nový územní plán. Potřebuje ho především pro rozvoj bydlení a dopravy,“ řekl ředitel KAMB Michal Sedláček.

    Všechny nyní připravené změny byly původně součástí většího souboru změn. Zastupitelstvo z něj letos v březnu vybralo 150 změn ke zkrácenému postupu pořízení. „Jde o změny, které nejsou systémové a nejsou dotčené Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje a není u nich potřeba hodnocení vlivu na životní prostředí,“ uvedla Běhalová.

    Návrh zahrnuje menší změny jako proměny zahrad na plochy pro stavbu rodinných domů nebo možnost intenzivněji zastavit vybraná území například navýšením pater domů nebo velikosti podlažní plochy. Součástí jsou i větší změny, které umožní proměnit nevyužívané průmyslové oblasti na obytné čtvrti, například areály v městských částech Slatina nebo Maloměřice a Obřany.