Přihlásit se k odběru newsletteru

    Hlavní město připravilo memorandum s několika městskými částmi o spolupráci při řešení bytové situace v metropoli. Zahrnuje například společný závazek, aby žádné děti nežily v ubytovnách, nebo podporu výhodného bydlení pro ekonomicky slabší obyvatele a vybrané profese. Znění memoranda dnes schválili radní. Magistrát chce memorandum zatím podepsat s Prahou 1, 3, 7, 10 a 22.


    „Uvítáme další městské části, které se budou chtít k memorandu připojit, už jsem všechny oslovoval,“ uvedl radní hlavního města pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) po jednání rady.

    Na základě memoranda by samosprávy měly v budoucnu společně poskytovat byty jen vybraným skupinám, například seniorům, rodinám v bytové nouzi nebo profesím, které jsou pro fungování společnosti potřebné, ale hůře finančně ohodnocené. Zásadní pro magistrátní koalici je také řešení otázky dětí na ubytovnách, kterou mají v programovém prohlášení. Součástí memoranda je sdílení dat o potřebách rodin v bytové nouzi a kapacitách bydlení.

    Strany se v memorandu také zavážou k vytvoření systému kontaktních míst pro lidi v bytové nouzi. Jejich pracovníkům magistrát poskytne byty, cílem je i získat na podporu bydlení evropské peníze. Na magistrátu podle memoranda vznikne pozice „koordinátora pro spolupráci s městskými částmi na řešení bytové nouze“.

    Metropole se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Vedení města to chce řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městských bytů. Ty by měly sloužit zejména sociálně slabším a pro město potřebným profesím, jako jsou zdravotníci či učitelé.