Přihlásit se k odběru newsletteru

  Stavební firmy v Česku do konce února zahájily stavbu 1116 bytů v bytových domech, meziročně o 7,7 procenta více. Nejvíce jich bylo v Olomouckém kraji. V Praze, kde bývá bytová výstavba tradičně největší, klesl zhruba o tři čtvrtiny. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku vzrostl o necelou pětinu. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).


  Největší podíl zahájených staveb bytových domů (30,8 %) připadal na Olomoucký kraj. Následovaly Středočeský (14,2 %), Jihomoravský (12,4 %) a Zlínský kraj (12,1 %). Praha byla s podílem 8,7 procenta pátá. Před dvěma lety jí přitom patřily zhruba dvě třetiny. V Karlovarském kraji úřady do konce února nevydaly ani jedno stavební povolení.

  V Praze klesl počet zahájených staveb bytů o 74 procent na 97. To je druhý nejnižší počet za posledních 13 let. „Bytová výstavba navzdory silné poptávce nedosahuje úrovní před první recesí. Nabídka nových bytů a domů proto i nadále nebude schopna vycházet vstříc zájmu domácností a investorů. Výsledkem tedy bude i v letošním roce růst cen nemovitostí určených na bydlení, i když výrazně pomalejší než ten loňský,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

  Developeři loni v Praze prodali zhruba 5500 nových bytů. Počet bytů, které se ve stejném období začaly stavět, nebyl ani poloviční. Nedostatečná nabídka je jednou z příčin výrazného růstu cen nových bytů. Za poslední dva roky v Praze zdražily o 42 procent.

  Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce února meziročně vzrostl o 18,1 procenta na 2504. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (24 %), Jihomoravský (12,3 %), Moravskoslezský (9,7 %) a Plzeňský kraj (6,7 %). Podíl Prahy klesl na čtyři procenta.

  Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v lednu stavět 5017 bytů, meziročně o 26,4 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet o 26 procent nižší.