Přihlásit se k odběru newsletteru

  Plocha sdílených kanceláří v Praze letos meziročně vzroste o 66 procent na 27 500 metrů čtverečních. Vyplývá to z odhadu realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield, který zveřejnila na tiskové konferenci. Z celkové rozlohy moderních kancelářských ploch je to necelé procento.

  V Česku je nyní 76 center sdílených kanceláří o celkové ploše 25 000 metrů čtverečních. Podle Cushman & Wakefield se tato rozloha do roku 2020 zdvojnásobí.


  „Sdílené kanceláře se staly fenoménem posledních let především díky své flexibilitě nebo nákladovým úsporám. Zájemci stačí klubové členství, se kterým může kdykoliv na jakoukoliv dobu využít kancelářský prostor, který je zrovna k dispozici. V případě řetězců navíc může využít členství v pobočkách po celém světě,“ uvedla partnerka Cushman & Wakefield Radka Novak.

  První centrum sdílených kanceláří bylo otevřeno v roce 2005 v San Francisku. V Praze to bylo o čtyři roky později. Nyní je v hlavním městě 43 center sdílených kanceláří. Letos se nově otevřela centra Coworking Port v Praze 8 a Work Lounge v Praze 1. V červnu by se mělo otevřít centrum HubHub Na Příkopech s celkovou plochou 2000 metrů čtverečních. Na červenec je naplánováno otevření projektu Visionary s rozlohou 4700 m2.

  Mezi uživateli sdílených kanceláří v Česku převládají živnostníci, kterým patří 62 procent. Průměrná cena za pronájem kancelářského místa v Praze je 3600 korun za měsíc nebo 300 korun za den. Podle Radky Novak ziskovost roste s velikostí plochy sdílených kanceláří, ale také s jejím věkem. Čím větší počet členů centrum má a čím déle je na trhu, tím lepší jsou jeho ekonomické výsledky.

  Zhruba 40 procent center sdílených kanceláří v Praze je menších než 150 metrů čtverečních. Sdílené kanceláře nad 1000 metrů čtverečních tvoří asi desetinu.

  Mezi největší poskytovatele sdílených kanceláří v Česku patří společnosti Regus, Business Link, InnoCrystal, Work Lounge, HubHub, Impact HUB a Scott & Weber.

  Podle sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum bylo v Praze loni dokončeno 136 000 metrů čtverečních kancelářských ploch, meziročně asi čtyřikrát více. Letos by se podle odhadů PRF měla tato plocha zvýšit na 209 000 metrů čtverečních. Celková výměra moderních kancelářských ploch postavených od roku 1990 ke konci roku vzrostla na 3,34 milionu metrů čtverečních.