Přihlásit se k odběru newsletteru

  Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce října meziročně vzrostl o 8,6 procenta na 178,4 miliardy korun. Důvodem byl hlavně růst hodnoty zakázek na dopravní infrastrukturu. Počet zakázek se snížil o 22,8 procenta na 3273. Největším zadavatelem bylo státní Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 44,3 miliardy. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla o 4,3 procenta. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.

  Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby klesla o 16,8 procenta na 41,9 miliardy korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravními projekty, se objem zakázek zvýšil o necelou pětinu na 136,5 miliardy korun.

  U 26 zakázek za deset měsíců překročila hodnota miliardu korun, v říjnu přibyly tři. Největší byla stavba úseku obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice – Třebonín za 7,02 miliardy. Ředitelství silnic a dálnic ČR ji zadalo slovensko-italskému sdružení Doprastav-Salini Impregilo. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 19 miliardových zakázek.

  Z jednotlivých firem získala největší objem zakázek Eurovia CS, která vyhrála 113 tendrů za 5,02 miliardy korun. Z dalších 33,1 miliardy bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.

  Podle analytika stavebního trhu IS Ivana Vrhela zvyšuje hodnotu zadaných zakázek pokračující růst nabídkových cen. Ceny v soutěžích do konce října dosáhly v průměru 101,8 procenta úrovně předpokládaných cen. U zakázek na pozemní stavby byly o 1,5 procenta nižší, u zakázek na inženýrské stavby o 2,8 procenta vyšší. Meziročně byly nabídkové ceny firem proti předpokládaným vyšší o 4,3 procentního bodu.

  Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací na celkové hodnotě stavebních zakázek meziročně vzrostl o 7,6 procentního bodu na 57 procent.

  Průměrná velikost zakázky do konce října byla 54,6 milionu korun, meziročně o zhruba dvě pětiny více.

  Hodnota nově vypsaných zakázek do konce října meziročně vzrostla o 4,3 procenta na 132,3 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 13,7 procenta, v inženýrském vzrostl o 13 procent. Celkem 22 vypsaných zakázek překročilo miliardu korun. Největší byla elektrizace a zvýšení kapacity železniční trati Uničov – Olomouc s předpokládanou cenou 4,43 miliardy. Vypsala ji státní Správa železniční dopravní cesty.

  Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Nejméně to bylo předloni s podílem 32,6 procenta a nejvíce v roce 2002 s 55,1 procenta.