Přihlásit se k odběru newsletteru

  Lidé a firmy v řadě měst na Slovensku v příštím roce roce zaplatí za své nemovitosti více na daních. Samosprávy zvýšení majetkových daní zdůvodňují hlavně vládními opatřeními, které ovlivňují jejich příjmy a výdaje.

  Naposledy dnes zastupitelé v Bratislavě rozhodli, že například sazba daně za byty od příštího roku stoupne v závislosti na lokalitě až téměř na dvojnásobek. Postup slovenských samospráv už zkritizovali zástupci podnikatelů.

  Na rozpočty měst a obcí na Slovensku podle starostů a primátorů dopadnou vládní záměry například v oblasti povinného zvyšování platů ve veřejném sektoru, příplatků za práci o víkendech a v noci, ale také zvýšení částky, z níž lidé neplatí daň z příjmů. Právě výnos daně z příjmů fyzických osob si totiž na Slovensku rozdělují města, obce a kraje.

  Zatímco ve slovenské metropoli letos zaplatil vlastník za svůj byt o rozloze 60 metrů čtverečních daň z nemovitostí v závislosti na lokalitě od 27,3 do 36,66 eura (696 až 935 korun) od příštího roku to bud 54 až 60 eur (1377 až 1530 Kč), původní návrh počítal ještě s razantnějším zvýšením. V Bratislavě výrazněji stoupnou daně i na další typy nemovitostí včetně podnikatelských objektů.

  „Jsme nuceni takovéto rozhodnutí udělat. Pokud bych nebyl přesvědčen, že Bratislava potřebuje peníze navíc, určitě bychom to neudělali,“ řekl primátor Bratislavy Matúš Vallo. Dodal, že dodatečné příjmy z vyšší daně město použije například na opravy silnic a chodníků.

  Sazbu daně z nemovitostí si města a obce na Slovensku určují samy. Tyto daně nyní zvyšují i další větší města v zemi, například v Trnavě sazba daně na byty stoupne téměř na trojnásobek.

  Analytici slovenského ministerstva financí loni upozornili, že Slovensko patří v EU k zemím s nejnižším výnosem daní z nemovitostí v poměru k výkonu ekonomiky.

  Proti výraznému zvyšování daní se postavili zástupci zaměstnavatelů, kteří upozornili, že příjmy samospráv v uplynulých letech rostly. Připomněli také, že zejména výrobní podniky potřebují ke své činnosti velké areály a daň z nemovitostí v závislosti na velikosti plochy tak pro ně představuje značný výdaj.

  Zdroj: ČTK / Adrian Bobok jd
  Ilustrační foto: Unsplash / Martin Katler