Ve čtyřech moravských krajích loni bylo skoro 1,6 milionu metrů čtverečních ploch v nemovitostech určených pro průmysl. Meziročně přibylo 40 000 metrů čtverečních, ukázala analýza mezinárodní společnosti CBRE, která se věnuje konzultantské činnosti na realitním trhu. Míra neobsazenosti byla tři procenta, což je necelých 50 tisíc metrů čtverečních, vyplývá z informací, které ČTK poskytla PR manažerka společnosti Ivona Novotná.
Na republikovém celku industriálních ploch se ty v Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji podílejí 23 procenty.
Mírně nižší podíl mají moravské kraje na rozloze kancelářských ploch, které se koncentrují z velké části v Brně. „V něm je 552 000 metrů čtverečních, v Ostravě jich je 213 000 metrů. Zatímco v Ostravě plocha meziročně rostla o 5000 metrů, v Brně o více než 26 000 metrů,“ uvedla Novotná. Vzhledem k ekonomické konjunktuře se v obou městech výrazně snížila neobsazenost. V Brně o pět procentních bodů na sedm procent, v Ostravě o šest procentních bodů na 13 procent. Pro srovnání v Praze se nachází 3,3 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch.
Společnost sleduje i plochy pro maloobchod, kterých bylo na konci loňského roku v moravských krajích 733 000 metrů čtverečních, což je podíl na republikovém celku 31 procent.
Moravský realitní trh se podle CBRE výrazně koncentruje do Brna, i proto zde firma otevřela novou pobočku. „Jde o významné ekonomické, kulturní a vzdělávací centrum a je umístěno výhodně na křižovatce mezi Bratislavou, Vídní a Prahou. Přední zájem o kancelářské prostory v Brně projevují místní firmy nebo společnosti, pro které není umístění v hlavním městě rozhodující. Naopak má pro ně pozice mimo tento trh své přednosti, což jsou znatelně nižší cena nájmu a také levnější pracovní síla. Brno zároveň disponuje velkým počtem univerzitních studentů, kteří jsou pro poptávané sektory vyhovující,“ uvedla Novotná. Z velké části jde o absolventy informačních technologií a technických oborů.