Přihlásit se k odběru newsletteru

  Realitní fond investiční společnosti REDSIDE kupuje industriální park Trenčín na Slovensku. Nový realitní podfond II. se zaměří na průmyslové a logistické nemovitosti v regionu CEE.

  Hodnota transakce je téměř 90 mil. EUR (zhruba 2,3 miliardy korun) a jedná se tak o největší transakci v oblasti průmyslových nemovitostí v roce 2018 na Slovensku.


  Rudolf Vřešťál, finanční ředitel a předseda představenstva Redside říká: „Po úspěchu našeho prvního podfondu v rámci NOVA Real Estate, který je zaměřen na komerční nemovitosti v České republice, je toto naše první akvizice na Slovensku, směřující do nového realitního podfondu, zaměřeného na průmyslové a logistické nemovitosti napříč střední a východní Evropou. Industriální park Trenčín, jakožto unikátní a technologicky vyspělá průmyslová nemovitost, bude skvělou vlajkovou lodí našeho nového realitního podfondu.“

  „Stávající realitní podfond I. poskytuje investorům možnost investovat do zavedeného a stabilního portfolia nemovitostí v hodnotě více než 250 mil. EUR. Portfolio je rovnoměrně rozděleno mezi kancelářské budovy třídy A v Praze a regionální maloobchodní nákupní parky v České republice. Dlouhodobé smlouvy s bonitními nájemci generují investorům stabilní roční výnos přes 7 %. Na základě těchto parametrů jsme založili nový podfond zaměřený na další realitní odvětví s cílem rozšířit paletu investičních produktů, které chceme nabídnout našim investorům,“ dodává Tomáš Berka, Real Estate Fund Manager Redside.

  Zuzana Kolárová, Managing Director ASB Slovakia (součást poradenské společnosti ASB Group): „Jsme potěšeni, že jsme se mohli podílet jako finanční a daňový poradce na této jedinečné investici ze strany investiční společnosti REDSIDE. Vzhledem k velikosti a důležitosti této transakce vyžadoval projekt během daňové a finanční prověrky (due diligence), nejen vysokou úroveň technických znalostí a znalostí realitního trhu, ale také odhodlaní celého našeho týmu, zajistit co nejhladší průběh transakce.“

  Prodávající AU Optronics Slovakia byl zastoupen slovenským investičním týmem realitně-poradenské společnosti JLL, který transakci zprostředkoval.

  „Průmyslový park v Trenčíně zaznamenal velmi pozitivní ohlasy trhu, a to od širokého spektra lokálních i mezinárodních investorů. Strukturovaný prodejní proces přinesl nejvyšší počet zájemců, jaké jsme na Slovenském realitním trhu doposud zaznamenali. Tato transakce dramaticky ovlivní hodnoty a výnosy při prodeji dalších průmyslových nemovitostí na Slovensku,“ dodává Rudolf Nemec z investičního oddělení v JLL.

  Industriální park Trenčín

  Industriální park Trenčín má rozlohu 120 000 m2. Nachází se u dálnice D1 v západním Slovensku, které je evropským centrem automobilového průmyslu a je dobře propojeno s evropskou dálniční sítí. Západní Slovensko získalo lichotivou reputaci výrobního centra regionu střední a východní Evropy, které přilákalo 6 automobilových výrobců v okruhu 150 km (Kia, Hyundai, PSA Peugeot Citroen, Volkswagen, Jaguar Land Rover, Audi). Díky tomu je tento kraj základnou sítě pro dodávky automobilového průmyslu a dále také přibližně 250 primárních průmyslových/logistických nájemců v celém regionu.

  „Většina investorů se na Slovensku prodeji samotné nemovitosti bez společnosti, která jí vlastní, vyhýbá hlavně kvůli obavě z otevření ‚Pandořiny‘ skříňky v podobě přejednání nájemních smluv. S náležitou právní přípravou před transakcí však nájemní smlouvy automaticky přecházejí nejen na nového vlastníka, ale zůstávají bezpodmínečně platné do budoucnosti i ze strany nájemců,“ říká Martin Manina, právní zástupce prodávajícího v transakci.

  „Koupě nemovitostí v porovnání s koupí společnosti vlastnící nemovitost, přináší kupujícím řadu výhod jako menší právní, obchodní a účetní rizika a zároveň umožňuje daňové odepisování plné kupní ceny,“ dodává Manina.