Přihlásit se k odběru newsletteru

  Přibližně půl miliardy korun chce Havířov na Karvinsku investovat v příštích pěti letech do oprav svého bytového fondu. Investice by měly směřovat hlavně do obměny nevyhovujících výtahů nebo celkových oprav elektroinstalací. Na opravy si město vezme úvěr, lidem tak vzroste cena nájemného. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Jana Kriš.


  „Z celkového počtu 190 potřebuje opravu 139 výtahů, které byly vyrobeny v 70. a na začátku 80. let. Když budeme vycházet z průměrné ceny výtahu v jednom domě ve výši 1,3 milionu korun, bude na kompletní výměnu výtahů potřeba 180,7 milionu korun. V horizontu plánovaných pěti let tak bude jen do výtahů nutné investovat ročně více než 36,1 milionu korun,“ řekl primátor Josef Bělica (ANO). Další náklady si vyžádá projektová příprava.

  S opravou elektroinstalací začala Městská realitní agentura už loni, a to u nájemníků, kteří o obměnu projevili zájem. „Z dnešního pohledu je 40 let stará elektroinstalace nedostatečná, protože je z hliníku, který neodolává velkému zatížení elektrickým proudem. Elektroinstalace se v současné době provádí v mědi, která má vyšší vodivost, neoxiduje a je odolná proti hoření, tedy nešíří plamen,“ uvedl jednatel městské společnosti Jiří Lankočí.

  Město chce s opravami začít co nejdříve. Vezme si na ně úvěr, počítá s 200 miliony korun. Splácet ho chce z vybraného nájemného, které lidem zvýší od 1. července. Radní o jeho zvýšení rozhodli na dnešním zasedání.

  „Při tak masivních investicích, které už vloni činily přes 250 milionů korun, a dalších plánovaných v horizontu pěti let, je úprava podmínek nezbytná. Dosud bylo nájemné v městských bytech jedno z nejnižších v celém regionu, po jeho úpravě bude bydlení v našich městských bytech i nadále výrazně levnější než v těch komerčních,“ řekl Bělica.

  Průměrná měsíční výše nájemného činí aktuálně 53,37 koruny za metr čtvereční. Nově se stanoví jednotná základní sazba na 75 korun za metr čtvereční. „Projeví se zejména u nových žadatelů a nájemců, kteří v městských bytech nežijí déle než tři roky, a proto mají nájemní smlouvu na dobu určitou. V případě dlouhodobých nájemců s nájemními smlouvami na dobu neurčitou bude sice základní sazba 75 korun za metr čtvereční rovněž zavedena, ale s odloženou účinností až od roku 2023. Tito nájemci budou po dobu příštích čtyř let chráněni před jakoukoliv úpravou nájemného a po tuto dobu budou platit nejvýše 65 korun za metr čtvereční,“ řekla Kriš.