Přihlásit se k odběru newsletteru

  Ve funkcionalistickém hotelu Avion v centru Brna dělníci dokončují stavební práce na interiérech. Pro otevření tak zbývá prakticky jen vybavit hotel nábytkem. Majitel hotelu Stanislav Berousek dnes ČTK řekl, že chce otevřít pro turisty prohlídkovou trasu a stálou expozici.


  Kompletní rekonstrukce hotelu Avion, který je od roku 2010 uzavřený pro veřejnost, začala v roce 2016. Ačkoli majitel chtěl hotel přestavět podle projektu architektky Evy Jiřičné, nakonec z jejího návrhu využil minimum. „Ten projekt počítal s náklady přes 100 milionů korun, to bychom nezvládli. Šli jsme tedy do původních plánů a návrhů Bohuslava Fuchse a snažili jsme se interiér co nejvíc přiblížit původnímu záměru,“ uvedl Berousek.

  Zároveň v hotelu zůstala velká část původních prvků. Ať už jde o velká ocelová okna ve fasádě směrem do ulice, zábradlí na terase v posledním patře, prahy v místnostech nebo dřevěné výplně dveří.

  Další původní prvky museli stavbaři obnovit či nahradit. „Například skleněné dlaždice v podhledu třetího patra byly překryté betonem. Nahradit jsme museli všechny skleněné dlaždice na podlahách, byly z velké části zničené,“ řekl stavbyvedoucí Petr Strouhal.

  Novinkou jsou dřevěná okna na schodišti hotelové části, která sice Fuchs do prostoru navrhnul, ale investor je kvůli jejich nákladnosti nepoužil.

  Komplikovaná byla hlavně obnova magnezitových podlah, kterých v hotelu při opravách položili asi 1400 čtverečních metrů. „Tu technologii u nás prakticky nikdo nedělá, jezdili jsme se učit do Rakouska a museli trochu experimentovat,“ podotkl Strouhal.

  Kolik zatím tříletá rekonstrukce budovy stála, majitel nemá přesně spočítané. Odhaduje to na desítky milionů korun, ale předpokládá, že na 100 milionů náklady nevystoupají.

  Práci architekta s extrémně úzkým prostorem a se světlem budou nejspíš moci obdivovat i lidé, kteří se v hotelu Avion po jeho otevření neubytují. Berousek plánuje, že v hotelu otevře prohlídkovou trasu přes dvě podlaží se stálou expozicí a prostorem pro další krátkodobé výstavy.

  Kromě prohlídkové trasy s pokladnou, expozicí a možná malou kavárnou bude v přízemí hotelu brasserie a recepce, od čtvrtého poschodí pak 37 hotelových pokojů. Většina z nich má vlastní příslušenství, pouze pět pokojů má sice koupelnu vlastní, ale přístupnou přes chodbu. „V porovnání s původním hotelem jsme o necelých 20 procent zvýšili počet lůžek na 74, abychom se vešli do protipožární normy. Hotel i gastroprovoz budeme provozovat sami,“ uvedl Berousek.

  Rád by hotel do konce roku otevřel. Říká ale, že to je pouze jeho představa, která se může změnit, když se objeví nějaké komplikace.

  Hotel Avion podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse stojí od roku 1928. Raritní je stísněnou parcelou širokou kolem osmi metrů. Hotel byl postaven na místě zbořeného klasicistního domu s malým vnitřním nádvořím. Fuchs musel pracovat úsporně při řešení dispozice a prostoru. Budova je památkově chráněna.