Přihlásit se k odběru newsletteru

  Bezmála tříhektarová plocha, která vznikla po několikaměsíční demolici nevyužívaných armádních budov a následné úpravě terénu v areálu fakultní nemocnice na Tabulovém vrchu v Olomouci, by v budoucnu mohla být přístupná veřejnosti. O podmínkách otevření prostoru pro veřejnost vedení Fakultní nemocnice Olomouc jedná se zástupci radnice. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru investic FN Olomouc František Valíček. V budoucnu má plocha posloužit ke stavbě nových budov nemocnice.


  „Demolice všech bývalých vojenských objektů včetně následných zásypů a terénních úprav je již ukončena. V současné době zajišťujeme vymazání zbouraných budov z katastru nemovitostí a zároveň vedeme jednání s magistrátem města o možnosti a podmínkách zpřístupnění areálu veřejnosti,“ uvedl Valíček.

  Radnice je nápadu zpřístupnit areál veřejnosti nakloněna. „Po úpravách vznikl nový kultivovaný prostor. Bylo by škoda nechat areál, který teprve najde rozvojové využití pro potřeby FN Olomouc, uzavřený. Chceme vést jednání o možnosti a podmínkách zpřístupnění areálu veřejnosti,“ řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).

  V areálu byla v uplynulých čtyřech měsících zbourána bývalá ubytovací budova, dílna, kotelna s komínem, vrátnice, správa budov i skleník. Všechny nemovitosti dlouhou dobu zely prázdnotou a byly ve špatném technickém stavu. Dělníci také zasypali výkopy a vyrovnali terén. Ponechány byly pouze hlavní komunikace a některé zpevněné plochy. Demolice stála bez započtení DPH 9,8 milionu korun.

  FN Olomouc pozemek v sousedství svého areálu získala předloni na podzim od Úřadu práce ČR. Opuštěné a chátrající kasárny, ve kterých před rokem 1989 pobývali i sovětští vojáci, si v posledních letech oblíbili bezdomovci a drogově závislí lidé.

  Nemocnice chce pozemky v budoucnu využít. „Je to poslední možnost, kam se nemocnice bude moci v budoucnu rozvíjet. Podle našeho současného názoru bude tento pozemek v budoucnu určen pro následnou péči a pro přesun kliniky zubního lékařství z centra města do areálu fakultní nemocnice,“ uvedl v lednu ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

  Výstavba nových nemocničních budov na získaném pozemku podle Havlíka ale zatím není na pořadu dne. „Určitě se nebavíme o horizontu několika příštích let, dvou či tří, protože rozvojový plán a hlavní investiční akce fakultní nemocnice je novostavba budovy Franze Josefa,“ řekl Havlík. Rekonstrukce a dostavba nejstarší budovy v nemocnici, pro kterou se vžil název Franz Josef, má včetně projektové přípravy zabrat čtyři až pět let.