Přihlásit se k odběru newsletteru

    Dostavba Centra Palmovka v Praze 8 by mohla vyjít o 200 či 300 milionů korun dráž, než je slíbená šestisetmilionová dotace od magistrátu. Praha 8 na dostavbu nemá peníze, a to ani při započítání zmíněné dotace. Na jednání zastupitelů Prahy 8 to řekl radní Tomáš Slabihoudek (TOP 09 a STAN). Vedení radnice proto začalo jednat s městem o možnosti projekt prodat. Stavbu, v níž měla sídlit radnice a záchranná služba, provázejí dlouhodobě problémy. Naposledy loni na podzim firma Metrostav vypověděla radnici smlouvu na výstavbu budovy.


    „Konkrétní přesnou částku (ceny dostavby) nyní neznám, ale jsou to stovky milionů navíc, takových dvě stě tři sta milionů,“ řekl Slabihoudek. Částka podle něj navíc neobsahuje cenu za vybavení úřadu. Zvýšení ceny způsobil například růst cen v průběhu let, kdy byla stavba zastavena.

    Starosta Ondřej Gros (ODS) řekl, že magistrátní dotace je vázána na dokončení stavby a dostavbu podle něj podle pravidel přidělení nelze stihnout. „V takové chvíli musíme mluvit i o řešení, která někoho překvapily, ale vyplývají z té situace,“ řekl. Kromě dostavby a prodeje pak podle Grose ještě existuje možnost dostavby a komerčního pronájmu. Na to by si radnice musela vzít úvěr, což starosta nepodporuje.

    Projekt za 1,1 miliardy Kč byl schválen v roce 2010. Minulé vedení Prahy 8 po volbách v roce 2014 ale zpochybnilo vlastnictví budovy a objekt se stal předmětem soudních sporů mezi Prahou 8, magistrátem a Metrostavem. Nakonec se strany dohodly, že budovu dostaví Praha 8, na což od města dostane 600 milionů. Avšak firma Metrostav loni v listopadu kvůli chybějícím znaleckým posudkům odstoupila od smlouvy.

    Zhruba polovinu stavby měla zabírat záchranná služba, zbytek měl být sídlem radnice. Magistrát tak nyní bude muset zřejmě začít hledat nové místo, kde sídlo záchranářů postavit.