Přihlásit se k odběru newsletteru

    Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce října stavbu 5769 bytů v bytových domech, meziročně o 3,1 procenta méně. Nejvíce se jich začalo stavět v Praze, kde však počet zahájených staveb klesl meziročně o 17,4 procenta. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR stoupl o 4,3 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.


    Největší podíl zahájených staveb bytových domů (28,8 procenta) připadal na Prahu. Následovaly Jihomoravský (14,5 %), Olomoucký kraj (13,7 %) a Vysočina (8,5 %). Naopak v Libereckém kraji to s 47 byty bylo necelé procento.

    V Praze klesl počet zahájených staveb bytů meziročně o 17,4 procenta na 1663. Zhruba polovina z celkového počtu připadala na projekt Riverpark Modřany společnosti Karlín Group, který úřady povolily v květnu. V říjnu nepřibyl ani jeden byt. Pomalé tempo při povolování staveb je podle analytiků jednou z příčin výrazného růstu cen bytů. Za poslední tři roky stouply ceny nových bytů v hlavním městě téměř o 70 procent a průměrná prodejní cena se blíží 100.000 korunám za metr čtvereční.

    Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce října meziročně vzrostl o 4,3 procenta na 16 495. Tempo růstu však v průběhu roku klesá, ještě v pololetí byl růst zhruba desetiprocentní. Nejvíce rodinných domů připadalo na Středočeský (25,9 %), Jihomoravský (11,4 %), Moravskoslezský (10,1 %) a Plzeňský kraj (7,6 %). Podíl Prahy mírně klesl na 2,5 procenta.

    Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce října stavět 27 522 bytů, meziročně o pět procent více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl však jejich počet více než o čtvrtinu nižší.