Přihlásit se k odběru newsletteru

    Rekonstrukcí dosud prošlo v Česku 19 velkých obchodních center z celkových 98. Z celkové plochy 2,3 milionu metrů čtverečních, podíl těch zmodernizovaných činí 32 %. Asi dvě třetiny obchodních center (62) v ČR jsou starší deseti let – z těchto bylo zrekonstruováno 17, včetně Centra Černý Most, Centra Chodov, Olympie Brno či centra Futurum Ostrava. V tiskové zprávě to uvedla realitní poradenská firma Cushman & Wakefield.


    Většina obchodních center v Česku vznikla mezi lety 2004 až 2009. „K rekonstrukcím zpravidla dochází po osmi až deseti letech, aby odpovídaly aktuálním designovým trendům a především měnícím se preferencím zákazníků a nájemců,“ uvedl vedoucí pronájmu obchodních center společnosti Jan Čížek.

    Rekonstrukce je plánována či již probíhá například v případě center Olympia Mladá Boleslav, Forum Liberec, Tesco My Národní či OD Kotva. Letos bude také otevřeno obchodní centrum Géčko Ostrava s plochou 10 700 m2.

    Revitalizace probíhají v různém rozsahu od drobnějších úprav až po celkovou přestavbu a rozšíření, složení nájemců, výměny eskalátorů, změn tvarů pasáží otevírání či rozšiřování počtu restaurací.

    Tempo výstavby obchodních center v Evropě zpomaluje. Loni klesl objem dokončených obchodních prostor meziročně o 23 procent na 3,8 milionu metrů čtverečních. Spíš než na novou výstavbu se investoři soustředí na rekonstrukce center s důrazem na kvalitní prostředí, rozšíření služeb a zážitkových prostor.