Přihlásit se k odběru newsletteru

  Radní Českého Krumlova projednali studii, jak stavět byty v části Vyšný. Je to hlavní lokalita, na kterou se chce radnice v souvislosti s bydlením zaměřit.

  V části areálu bývalých kasáren, kde je nyní volná plocha asi 11 hektarů, by se mohlo začít stavět ještě letos. Mohly by tu vzniknout byty pro 1700 lidí.

  ČTK to v lednu řekli starosta Dalibor Carda (SNK-Město pro všechny) a ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF) Miroslav Reitinger.


  V areálu bývalých kasáren s rozlohou 23 hektarů je teď 11 hektarů, kde je odstraněná stará ekologická zátěž a může se stavět. Studie má dvě části: první se týká horního Vyšného, kde by mohlo být 70 nových domů.

  „Je snaha, aby přibyla místa, kde se dají stavět rodinné domy, a zůstal zachovaný vesnický charakter. A aby přibyla nová místa pro setkávání občanů této části města, společenský dům, náves,“ řekl Carda.

  Druhá část studie cílí na kasárny: měla by vyrůst nová čtvrť, kde budou rodinné, řadové a bytové domy, služby i náves. Postavili by ji developeři.

  Studie je základem pro tvorbu územního plánu, ten se musí změnit. Kdyby se podařilo rychle získat potřebná povolení, mohla by se část rodinných domů a bytových domů v kasárnách začít stavět už letos.

  Některé pozemky město prodá, část si nechá pro služby jako dům seniorů či školku. Zachová i takzvaný Nový dvůr v místě původního statku, který má podle architektů historickou i stavební hodnotu.

  „Na dvou až třech hektarech vzniká zelený pruh s poldry, což by mělo řešit dešťovou kanalizaci, částečně se využije stávající kanalizace s dílčími úpravami. To vše dává dobrý základ, že by se možná už v letošním roce mohly ledy hnout,“ řekl Reitinger.

  Kasárny Vyšný sloužily v letech 1918 až 1925 československé armádě. Po okupaci tam Němci postavili několik dřevěných domů, po osvobození tam byli američtí vojáci. Nové kasárny vznikaly v 60. a 70. letech 20. století pro pohraniční vojsko, v 90. letech sloužil areál jednotkám SFOR.

  Město, kde žije asi 13 000 lidí, převzalo areál od státu podle Cardy v roce 2003. Vojáci předtím vystěhovali zařízení, domy zůstaly prázdné. Odstranění ekologických zátěží stálo přes 20 milionů. Problémové nátěry dřevěných domů byly až z druhé světové války, město muselo vyřešit i pozůstatky po naftovém hospodářství protitankových jednotek.

  Zhruba 80 bytů postavil v lokalitě Kasárna-jih CZ Stavební holding, začal v roce 2003. V roce 2007 plánovalo město v kasárnách stavbu 240 bytů. Podle Reitingera ale nebyla kvalitní projektová dokumentace stavu technické infrastruktury a plán změnily i povodně.