Přihlásit se k odběru newsletteru

  V okolí stanice metra C Háje by mohly vyrůst nové bytové domy, obchody a náměstí. Vzniknout by mohla i nová budova radnice Prahy 11 a tramvajová zastávka. Z Opatovské ulice se má stát městská třída. Vyplývá to ze studie rozvoje území, kterou vypracoval a zveřejnil magistrát. Se současnou podobou studie ale nesouhlasí vedení městské části. Okolí stanice je nedokončené a dlouhodobě zanedbané, žádné úpravy se dosud neuskutečnily.


  Území má být podle studie strukturováno do několika částí. Vzniknout má nové centrum s náměstím. To by mělo být v úrovni prvního nadzemního podlaží. „Dojde tím k vytvoření městské třídy v místech, kde jsou dnes pouze pohledy do nadzemních garážových stání,“ píše se v materiálu.

  Novou třídou má být Opatovská ulice. Její nová podoba počítá se stejnou šířkou jako nyní. Kromě jízdních pruhů pro auta a autobusy tu budou také tramvajové koleje, parkovací místa a stromořadí. Ulice bude bez nadchodů a podchodů.

  Na jih od Opatovské autoři studie navrhují výstavbu domů, ve kterých budou převážně byty. V prvních dvou podlažích by pak byly obchody. Na západě jižní části by stála nová radnice a kulturně-společenské centrum. „V rámci bloku Nové radnice je uvažován výstup z metra s přímým napojením na nový vestibul,“ píše se v materiálu. Součástí této části je podzemní parkoviště pro 600 aut.

  Severně od Opatovské u náměstí je navržena výstavba kombinující kanceláře, byty a komerční prostory s převahou administrativních ploch. Na západě severní části je navržený autobusový terminál se záchytným parkovištěm P+R s kapacitou 1000 stání. Součástí objektu P+R by mohla být čerpací stanice, která je nyní pod východem z metra.

  Území, která nejsou v přímém kontaktu s městskou třídou nebo náměstím, autoři studie navrhují využít pro výstavbu pouze bytů.

  Bloky domů budou respektovat stávající síť ulic, kterou v některých místech doplní. „Jediné výraznější změny jsou v přeložení ulice Bajkonurská a narovnání ulice Arkalycká. Ta je v přeložené části uvažována jako komunikace účelová,“ píše se v dokumentu.

  Zlepšit by se mělo pěší propojení okolí stanice s Milíčovským lesem na jihu a Hostivařským lesoparkem rozkládajícím se severovýchodně od metra. Centrální park by měl být prodloužen tak, že lidé budou moci pohodlně projít až k plánovanému náměstí.

  Studie se ale nelíbí Praze 11. „S návrhem jsem se detailně seznámil a připomínek mám k němu celou řadu. Nerad bych nicméně ovlivnil názory členů výboru pro územní rozvoj a životní prostředí či komise pro strategické a územní plánování, které projednání návrhu teprve čeká, proto mohu nyní pouze konstatovat, že realizaci rozvoje daného území v předložené podobě považuji za vyloučenou,“ uvedl na webu radnice místostarosta Martin Sedeke.

  V minulosti se objevilo několik plánů na zástavbu okolí stanice metra. Jednou z nich byla například výstavba čtveřice vysokých domů. Proti se tehdy postavili místní obyvatelé. Dlouhé roky se mluvilo o opravě pochozí zóny u výstupu z metra, ani k ní ale nikdy nedošlo.