Přihlásit se k odběru newsletteru

  Developerská společnost Trigema postaví v Praze 8 budovu Nová Invalidovna se 144 byty. Na její podobě se výrazně podílí výtvarník David Černý, dům budou podpírat jeho sochy. Náklady společnost odhaduje na 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít na jaře příštího roku, dokončení firma plánuje na druhou polovinu roku 2022. ČTK to sdělil mluvčí Trigemy Radek Polák.


  „Na přípravách projektu, který má již pravomocné územní rozhodnutí, intenzivně pracujeme. V uplynulých týdnech jsme dokončili převzetí pozemku. Se zahájením stavby počítáme na jaře příštího roku,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

  Pozemek je ohraničen ulicemi Sokolovská, U Invalidovny, Rohanské nábřeží a Za Invalidovnou. Nový objekt bude umístěn naproti čelní fasádě historické budovy národní kulturní památky Invalidovna a parku Kaizlovy sady. Severně od Nové Invalidovny se připravuje komplex administrativních a bytových budov Rohan City od developera Sekyra Group. Se zahájením první etapy firma počítá v příštím roce. Směrem na východ se dokončuje kancelářský areál Rustonka developera J&T Real Estate.

  Podle Sourala bude dům připomínat ležící postavu, kterou ošetřují sochy od Černého. „To bude zároveň v přeneseném slova smyslu odkazovat na název a původní poslání lokality Invalidovna,“ podotkl Soural. Černý s Trigemou spolupracoval mimo jiné na projektu dvoupatrové futuristické budovy Cyberdog u stanice metra Nové Butovice, v níž je vinárna s robotickou rukou.

  V přízemí Nové Invalidovny bude jedna centrální a pět vedlejších vstupních recepcí. Ty budou automatizovány a vybaveny robotickou recepční. Pro parkování budou určena dvě podzemní podlaží. Na střeše budovy bude solární elektrárna. Trigema počítá také s poskytováním některých sdílených služeb, například pronájmem elektromobilů a elektrokol.

  Ve vnitrobloku v přízemí developer plánuje postavit například fitness centrum, supermarket, restauraci se zahrádkou, kavárny, cukrárny, prádelny, prostory pro masáže nebo kadeřnictví.

  „Po dlouhé době v metropoli vyroste areál, který na první pohled upoutá vzhledem, využitím moderních technologií i službami,“ uvedl Soural. „Praha byla v porovnání s jinými významnými evropskými městy doposud přehnaně konzervativní,“ dodal.