Přihlásit se k odběru newsletteru

    Třináctitisícový Tachov bude stavět městské byty k lákání profesí, které nutně potřebuje, tedy zdravotníků, policistů, hasičů a učitelů. Dále chce budovat byty pro lidi, kteří nemají na vysoký komerční nájem. ČTK to řekl starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova). Město vlastní 650 bytů a 60 chráněných. Všechny si chce dlouhodobě ponechat. Má nejnižší nájem v kraji.


    Také nedaleký čtyřtisícový Bor dokončil teď dva nové rodinné domy, velké městské byty, pro lékaře a učitele za 10,5 milionu korun. „Potřebujeme je, jinak sem ty lidi nedostaneme. A navíc populace stárne,“ uvedl starosta Petr Myslivec (SNK Borska).

    Nová koalice v Tachově má v programu stavění nájemních bytů, především chráněné a sociální byty pro lidi, kteří nemají na komerční nájem. „Potom by se uvolnily ty byty, v nichž bydlí lidé, kteří odejdou do chráněného bydlení,“ řekl Macák. Počítá s tím, že na chráněné sociální bydlení budou dotace, stavět chce za dva roky. Tachov už dříve postavil 43 chráněných bytů, na podzim dokončí dalších 16 pro zdravotně postižené lidi a seniory nad 65 let. V domě v Bělojarské ulici bude dohromady 24 bytů.

    Dále vlastní kolem 650 městských bytů, které nechce prodávat. „Nájmy vydělají na správu a údržbu, ale nejde nám o zisk,“ řekl Macák. Byty potřebuje město jednak pro lidi s nízkými příjmy a dále pro profese, které město potřebuje, tedy pro hasiče, policisty, zdravotníky a učitele. „Je stále větší problém je sehnat,“ uvedl starosta. Podle věkového průměru lékařů je podle něj jasné, že se lákání těchto profesí moc nedaří. „Jsme na konci světa, nejsme Plzeň. Pokud by sem chtěl nějaký lékař jít, tak jedině, že dostane byt, případně rodinný domek,“ uvedl.

    Podle vedoucí majetkoprávního odboru Drahomíry Červinkové má nyní Tachov v bytech nejnižší nájem z měst v Plzeňském kraji, 40 Kč za metr čtvereční. „Abychom tu lidi udrželi, hlavně starší. Mohli bychom ho zvýšit i na 70 Kč za metr čtvereční, ale lidé by to neuhradili,“ řekla. Podle Macáka nemá město důvod na občanech vydělávat. „Protože tady jsou výdělkové možnosti nižší než ve velkých městech,“ řekl Macák. Tachov má dlouhodobě MHD za sedm korun, od ledna snížil o třetinu poplatek za odpad. Na svoji velikost má podle Červinkové dost vlastních pozemků pro rodinné i bytové domy. „Máme zastavovací studie na dvě lokality na okraji směrem na Halži a Dlouhý Újezd,“ řekla. Teď musí v rozpočtu vyčlenit peníze na sítě.