Přihlásit se k odběru newsletteru

  Třináctého března začíná ve francouzském Cannes již 29. ročník prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM. Organizátoři očekávají na 24 000 účastníků ze 100 zemí, vystavujících na více než 19 000 m2 plochy. Po loňském úspěchu historicky první společné expozice na MIPIMu se tři největší česká města rozhodla jít touto cestou i letos. Zájemci tak budou moci získat ucelený přehled o celé České republice a investičních příležitostech v Praze, Brně a Ostravě.


  Praha: unikátní společný projekt města a univerzity v historickém centru

  Praha na veletrhu představí společný projekt hlavního města a Univerzity Karlovy – Kampus Hybernská, jehož cílem je propojení širší veřejnosti a kulturních projektů s aktivitami univerzity v prostředí moderní infrastruktury v historickém centru Prahy. Projekt má dvě fáze, přičemž první (krátkodobá) s názvem „Hybernská ožívá“ od března 2017 cílí na oživení dlouho nevyužitého objektu na adrese Hybernská 4 prostřednictvím vzdělávacích, tvůrčích i kulturních aktivit (festivalů, výstav, debat, přednášek a konferencí). Druhá, ambicióznější fáze předpokládá vybudování moderního komplexu budov pro Univerzitu 21. století.

  Hlavní město bude rovněž prezentovat projekt Datové platformy, který tvoří základní stavební kámen konceptu Smart City. V rámci společného stánku CZECH CITIES se zájemci dozví detaily o dvou velkých připravovaných projektech celoměstského významu, které představí generální partneři expozice na samostatných modelech.

  Prvním z nich je největší projekt revitalizace v srdci Prahy zahrnující obchody, služby, kanceláře i místa pro relaxaci – projekt Savarin pod taktovkou skupiny CRESTYL, jehož autorem je uznávaný architekt Jakub Cigler. Druhým je pak budoucí proměna lokality smíchovského nádraží v multifunkční čtvrť plnou zeleně v rámci kancelářského, obchodního a rezidenčního projektu Smíchov City, který se na ploše více než 20 ha a s celkovými náklady 15 mld. Kč chystá realizovat společnost Sekyra Group.

  Brno: revitalizace lokality Ponava a budoucí chytrá čtvrť Špitálka

  Brno se ve své prezentaci zaměří na nově oživenou lokalitu Ponava, která vždy sloužila volnočasovým a sportovním účelům. Město do této plochy o rozloze 44,5 ha soustředilo realizaci tří významných sportovišť: fotbalového stadionu s kapacitou přes 30 000 diváků, multifunkční hokejové haly s předpokládanou variabilní kapacitou 12 382 diváků a aquaparku pro cca 2 300 návštěvníků včetně nového 25metrového plaveckého bazénu a wellness centra.

  Lokalita má rovněž potenciál pro novou administrativní a rezidenční výstavbu – může zde vzniknout až 1 500 bytů. Nová sportoviště i byty přinesou také větší nároky na infrastrukturu. Počítá se proto s rozšířením přilehlých ulic, vybudováním nových parkovacích míst i posílení kapacity městské hromadné dopravy. Město pohlíží na celou lokalitu Ponavy koncepčně, projekty vzájemně koordinuje a připravuje po projektové stránce. Hledá partnery a investory, kteří se budou na připravovaných projektech podílet, umožní jejich rychlejší realizaci a vznik této nové městské čtvrti.

  Brno se chystá na MIPIMu prezentovat také projekt budoucí chytré čtvrti Špitálka v centrální části města. Jeho cílem je realizace nové sociálně, ekonomicky a energeticky udržitelné městské čtvrti s využitím ověřených chytrých technologií. Prostřednictvím prezentovaných projektů chce město na veletrhu ukázat, že #brnoregion je kraj, kterému patří budoucnost.

  Ostrava: atraktivní plochy v historickém centru města i pozemek pro lehký průmysl

  Ostrava na MIPIMu investorům nabídne mj. lokality navazující přímo na Masarykovo náměstí, které tvoří původní historické jádro Moravské Ostravy, a plochy v nově vznikající čtvrti Karolina v blízkosti moderního obchodního a administrativního centra s výbornou dopravní dostupností. Jejich poloha umožňuje synergii budoucích funkcí nové zástavby a stávajících funkcí významných kulturních, společenských a obchodních institucí. Cílem je vytvořit z centra Ostravy živý a příjemný prostor jak pro místní obyvatele, tak i pro návštěvníky města.

  Územní plán k těmto lokalitám stanovuje využití smíšené plochy pro bydlení a občanskou vybavenost určenou pro centrální oblast města – např. bytové domy, obchody, služby, administrativa, úřady, kulturní, vzdělávací, sportovní a společenská zařízení, stravování, ubytování apod. Ostrava na veletrhu nabídne také vlastní rozvojové území Hrušov o rozloze 35 ha na okraji města s přímou návazností na dálnici D1, které je určeno pro lehký průmysl a logistiku. Nabídky na investiční záměr v tomto území je možné podávat do 30. dubna tohoto roku.

  Ostrava má v nabídce také přibližně 71 ha volných pozemků ve Strategické průmyslové zóně Ostrava – Mošnov, které jsou již plně připraveny pro okamžité umístění nových investic v oblasti lehkého průmyslu. Mimo tyto projekty představí Ostrava na veletrhu svůj potenciál v širokém spektru – bude prezentovat inovační ekosystém, který zvyšuje konkurenceschopnost města, úroveň života obyvatel a také kandidaturu Ostravy na titul European Green Capital 2020.

  Stánek Czech Cities: města společně s partnery

  Na stánku pod značkou CZECH CITIES o ploše 253 m2 se představí také partneři, jejichž působení v ČR ilustruje kvalitu tuzemského investičního prostředí. Generálními partnery jsou skupina CRESTYL a Sekyra Group, partnery jsou Accolade, PASSERINVEST GROUP, P3 Logistic Parks a Residomo. Dále se v expozici budou prezentovat také společnosti AFI Europe Czech Republic, Bogle Architects, CASUA, Hartenberg Capital, Kinstellar, PRK Partners a Unibail-Rodamco.

  Součástí společné prezentace českých měst na veletrhu bude i doprovodný program. Akce pro potenciální investory a obchodní partnery se na stánku uskuteční ve středu 14. března v 15 hodin. Důkazem toho, jak velkou důležitost města své prezentaci přikládají, je účast primátorů: v čele hlavního města Prahy bude Adriana Krnáčová, Brno bude zastupovat Petr Vokřál a Ostravu Tomáš Macura.

  Neodmyslitelnou součástí veletrhu bude jako každoročně udělování prestižních cen MIPIM AWARDS za nejlepší světové projekty uplynulého roku v 11 kategoriích: Administrativní centra, Rekonstruované objekty, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Hotely a turistické resorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Projekty zdravotní péče, Zelené budovy, Městské projekty regenerace, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu (přesahující 150 000 m2 plochy). Ceny MIPIM Awards budou vyhlášeny na galavečeru ve čtvrtek 15. března, jímž jako každoročně celý veletrh vyvrcholí.