Přihlásit se k odběru newsletteru

  Stavební firmy v Česku zahájily v prvním pololetí letošního roku stavbu 3758 bytů v bytových domech, meziroční nárůst činí pět procent. Jde o nejvyšší údaj za dané období od roku 2009. Počet zahájených staveb rodinných domů meziročně vzrostl o 9,7 procenta na 9566, údaj za první pololetí je nejvyšší od roku 2008. Vyplývá to z aktuálních čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ).


  Největší podíl zahájených staveb bytových domů (30,4 %) připadal na Prahu. Následovaly Olomoucký (13,3 %), Středočeský (10,8 %) a Jihomoravský kraj (10,7 %). Naopak v Libereckém kraji to s 29 byty bylo necelé procento.

  V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 11,6 procenta na 1141. Skokový nárůst přišel v metropoli v květnu, kdy přibylo 801 rozestavěných bytů. Šlo o projekt Riverpark Modřany společnosti Karlín Group.

  „Pokud odečteme onen jediný velký rezidenční projekt, kde se navíc aktuálně staví jen první etapa, zjistíme, že ostatní developeři letos v hlavním městě zahájili stavbu pouhých 340 bytů v bytových domech. Za stejných šest měsíců letošního roku se přitom podle našich statistik prodalo 2452 nových bytů. Reálné prodeje tak překonávají novou výstavbu více než sedminásobně,“ uvedl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

  Mluvčí společnosti Central Group Marcela Fialková uvedla, že podobných projektů je by Praha potřebovala daleko více. „Jedině tak se totiž může zastavit současný nezdravý růst cen bytů. O tom, že něco není v pořádku, vypovídají dobře počty vydaných povolení, které poukazují právě na fakt, že velké množství zahájených bytů je v jediném projektu. Celkem bylo za pololetí vydáno 150 povolení na nové bytové domy, což je meziroční pokles o 40 procent,“ upozornila. Central Group tvrdí, že hlavní město by potřebovalo minimálně 8000 až 10 000 nových bytů ročně. „A tomu se letos ani zdaleka nepřiblížíme,“ dodala mluvčí.

  Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku v pololetí stoupl o necelých deset procent na 9566. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (26,4 %), Jihomoravský (11,4 %) a Moravskoslezský kraj (deset procent). Podíl Prahy činil 2,3 procenta.

  Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce května stavět 16 556 bytů, meziročně o 10,2 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet zhruba o čtvrtinu nižší.