Přihlásit se k odběru newsletteru

  Plocha sdílených kanceláří v Česku letos meziročně vzroste zhruba o tři pětiny na 61.000 metrů čtverečních. Vyplývá to z odhadu Expobank CZ, který má ČTK k dispozici. Z celkové rozlohy moderních kancelářských ploch je to asi procento. Více než polovina sdílených kanceláří v Česku připadá na Prahu.


  „Trh se sdílenými kancelářemi je v České republice zatím poměrně mladý. Mnoho investorů počítá s tím, že tento sektor zde bude dále bez problémů růst. Své zastoupení v Česku mají i důležití světoví hráči, jako Business Link, WeWork nebo Spaces,“ uvedl ředitel korporátního bankovnictví Expobank CZ Jiří Procházka.

  Podle údajů realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield z loňského roku mezi uživateli sdílených kanceláří v Česku převládali živnostníci, kterým patřilo 62 procent. Průměrná cena za pronájem kancelářského místa v Praze je 3600 korun za měsíc nebo 300 korun za den. Podle partnerky společnosti Radky Novak ziskovost roste s velikostí plochy sdílených kanceláří, ale také s jejím věkem. Čím větší počet členů centrum má a čím déle je na trhu, tím lepší jsou jeho ekonomické výsledky.

  Zhruba 40 procent center sdílených kanceláří v Praze je menších než 150 metrů čtverečních. Sdílené kanceláře nad 1000 metrů čtverečních tvoří asi desetinu. Mezi největší poskytovatele sdílených kanceláří v Česku patří společnosti Regus, Business Link, InnoCrystal, Work Lounge, HubHub, Impact HUB a Scott & Weber.

  Na Prahu loni připadala více než polovina ploch sdílených kanceláří. V Brně to byla asi desetina. Následovaly Ostrava, Olomouc a Zlín.

  Celosvětově existuje přibližně 14 000 center sdílených kanceláří, které navštěvuje zhruba 1,2 milionu lidí. Analytici BNP Paribas Real Estate očekávají, že do roku 2020 stoupne počet center na 28 000 a počet jejich aktivních uživatelů na čtyři miliony. „V Česku je velmi pravděpodobné, že developeři budou v rámci připravovaných kancelářských projektů již dopředu počítat s tím, že určité části budov budou využívány právě pro coworking,“ doplnil Procházka.

  První centrum sdílených kanceláří bylo otevřeno v roce 2005 v San Francisku. V Praze to bylo o čtyři roky později centrum Coffice.