Přihlásit se k odběru newsletteru

  Objem realitních investic v Česku loni meziročně klesl o 2,3 procenta na 3,54 miliardy eur (89,2 miliardy korun). Nejvíce investic připadalo na maloobchod (asi 40 procent), následovaly kanceláře a průmyslové a logistické stavby. Podíl českých investorů meziročně vzrostl z 26 na 31 procent. Vyplývá to z údajů realitní poradenské společnosti JLL.


  Celkový objem investic byl loni od roku 2004 druhý nejvyšší. V porovnání s prvním krizovým rokem 2009 vzrostl 6,5krát. Pro letošní rok zatím JLL očekává meziroční pokles zhruba o pětinu. „Aktuálně evidujeme 45 transakcí, ne všechny se musí nakonec uskutečnit, některé se mohou přesunout na příští rok. Mezi největší zatím patří prodej kancelářské budovy Oregon House v Praze na Zličíně. Ale začátkem roku se většinou těžko odhaduje, co se bude dít v jeho průběhu. Stačí pak jedna větší transakce a objem se výrazně zvýší,“ uvedl investiční analytik JLL Jiří Horák. Jako příklad připomněl prodej pražského obchodního centra Palladium v roce 2015 za 570 milionů eur (14,4 miliardy korun).

  Největší obchodní transakcí byl v loňském roce prodej obchodního centra Olympia Brno za 384 milionů eur (9,7 miliardy korun), následovalo portfolio budov Olympia Plzeň, OC Nisa v Liberci a Zlatý Anděl v Praze za 330 milionů eur (8,3 miliardy korun). Mezi kancelářskými budovami byl největší transakcí prodej Škodova paláce v centru Prahy s odhadovanou cenou 90 až 100 milionů eur (2,3 až 2,5 miliardy korun).

  Podíl českých investorů loni vzrostl téměř na třetinu, ještě v roce 2014 to bylo 21 procent. K největším investorům patřily společnosti CPI, Reico, Caerus, Crestyl nebo Accolade. Ze zahraničních investorů převládalo Německo, následovaly Francie, Velká Británie, Severní Amerika a Čína.

  V regionu střední a východní Evropy dosáhl loni objem realitních investic 13 miliard euro (329 miliard korun). Nejvíce jich bylo v Polsku, téměř 40 procent, Česko bylo na druhém místě s podílem 27 procent. Následovaly Maďarsko (15 procent) a Rumunsko (sedm procent).

  Údaje JLL zhruba odpovídají číslům realitní poradenské společnosti Cushman and Wakefield, které zveřejnila koncem ledna. Podle nich objem investic v komerčních realitách loni meziročně klesl o 3,1 procenta na 3,27 miliardy eur (82,7 miliardy korun). Nejsou zde však započítány transakce hotelů a rezidenčních budov.