Přihlásit se k odběru newsletteru

  Objem investic do komerčních nemovitostí v Česku loni meziročně vzrostl téměř o třetinu na 3,25 miliardy eur (cca 82 miliard korun). Zhruba polovina připadala na kanceláře. Ve střední a východní Evropě stoupl podíl Česka meziročně z pětiny zhruba na čtvrtinu. Podíl největšího Polska zůstal na přibližně třech pětinách. Na konferenci Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) to dnes řekl odborník na nemovitosti poradenské společnosti KPMG Pavel Kliment. Použil data realitně poradenských společností Knight Frank a CBRE.

  „Česko je relativně tak malý trh, že statistikou dokáže výrazně zahýbat několik větších transakcí. Pak záleží, jestli se uskuteční na konci daného roku nebo na začátku toho dalšího,“ řekl Kliment.

  Podle CBRE byl největší realitní transakcí loňského roku prodej areálu Waltrovka v Praze 5 s odhadovanou cenou 250 až 260 milionů eur (cca 6,3 až 6,5 miliardy korun). Penta ho prodala jihokorejské firmě Hanwha Investment & Securities. Na druhém místě byl prodej hotelu Intercontinental za 220 až 230 milionů eur (5,5 až 5,7 miliardy korun). Fond R2G ho koupil od slovenské skupiny Best Hotel Properties.

  Zhruba čtyři pětiny realitních transakcí loni připadaly na Prahu. Průměr za posledních pět let je 62 procent.

  Podle druhu transakce po kancelářích následovaly hotely, maloobchod a průmysl a logistika. Objem hotelových transakcí loni dosáhl více než 500 milionů eur (12,6 miliardy korun). Meziročně vzrostl téměř pětinásobně a byl nejvyšší za posledních deset let. „Investoři po letech přestali hotely vnímat jako rizikovou investici s nízkým výnosem,“ doplnil Kliment. Společnost CBRE již dříve jako příklady loňských hotelových transakcí zmínila pražské hotely Carlo IV, Intercontinental nebo Don Giovanni.

  Pokud jde o velikost transakcí, dvě pětiny byly mezi 50 až 100 miliony eur (1,25 až 2,5 miliardy korun). Následoval interval od 100 do 200 milionů eur s pětinovým podílem. Na větší transakce připadalo 15 procent.

  Kancelářské nájemné v nejatraktivnějších lokalitách v Praze loni meziročně vzrostlo téměř o desetinu na 270 eur (asi 6800 korun) za metr čtvereční ročně. V šesti porovnávaných městech v okolních zemích bylo nejvyšší v Mnichově (456 eur), následovaly Berlín (444 eur), Vídeň (312 eur), Varšava (288 eur), Praha a Bukurešť (216 eur).

  Zdroj: ČTK, ilustrační foto: Ilustracnifotky.cz