Přihlásit se k odběru newsletteru

  Bytová výstavba v Olomouckém kraji za prvních devět měsíců letošního roku zatím zaostává za loňským rokem. Počet zahájených staveb bytů v Olomouckém kraji meziročně klesl o šest procent na 1660, avšak přesto byl ve srovnání s ostatními kraji pátý nejvyšší v Česku.

  Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Za celý loňský rok bytová výstavba v Olomouckém kraji vzrostla o 74 procent, což bylo nejrychlejší tempo v zemi.


  Dokončeno bylo od ledna do září v Olomouckém kraji podle údajů ČSÚ celkem 1002 bytů, meziročně jich bylo o 3,6 procenta méně. Hlavní část nově rozestavěných i dokončených bytů v Olomouckém kraji letos připadá na rodinné a bytové domy, za kterými následují nástavby, přístavby a vestavby k domům.

  Loni v Olomouckém kraji začala výstavba 2413 bytů, jejichž počet byl ve srovnání s rokem 2016 o 74 % vyšší. V celém Česku byla v roce 2017 podle statistiků zahájena stavba 31 521 bytů, meziročně jich bylo o 15,8 procenta více. Naopak v roce 2016 bytová výstavba v Olomouckém kraji zaostávala za rokem 2015. V regionu byla předloni zahájena stavba 1386 bytů, což bylo meziročně o 5,6 % méně. Ve srovnání s ostatními kraji to byl druhý nejvýraznější pokles.

  Bytová výstavba ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní staví či připravuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti staví byty v městské části Slavonín a další vznikají v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu v Olomouci. Nový impulz dá bytové výstavbě v kraji projekt společnosti Sochorova stavební, která na místě bývalých kasáren v centru Olomouce připravuje plochu pro stavbu více než 300 bytů.

  Přes 200 bytů bude v domech, které nedaleko historického centra Olomouce postupně postaví developerská skupina SMC Development. Bytové domy budou součástí nové městské čtvrti Šantovka, v níž už bylo vybudováno stejnojmenné nákupní centrum. V Olomouci-Neředíně je připravována stavba 40 domů s 336 byty.

  Více než 200 bytů plánuje do konce příštího roku ve dvou etapách postavit v areálu bývalých sladoven a mrazíren poblíž centra Olomouce developerská společnost Link City Centrum NS. Jiří Ratajský z Link City Centrum NS včera ČTK řekl, že o nové byty je velký zájem a už je takřka vyprodána první etapa projektu, který tvoří dům ve Wolkerově ulici.

  Velký zájem je také o druhou etapu projektu Nová sladovna, tedy domy stojící dál od hlavní komunikace. Prodejce je začal nabízet zákazníkům v létě a už nyní má více než 60 procent prodáno nebo rezervováno. V Nové sladovně najdou svůj domov studenti, mladé páry, rodiny s dětmi i senioři.