Přihlásit se k odběru newsletteru

    Nových bytů a rodinných domů na jihu Moravy pomalu přibývá. Za devět měsíců letošního roku jich stavbaři v kraji dokončili 2822, což odpovídá stejnému období loňského roku. Ve stejné době začala stavba 3177 bytů a domů, což představuje meziroční nárůst o 3,9 procenta. Vydaných stavebních povolení ale o 10,8 procenta ubylo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila brněnská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).


    Mezi dokončenými byty bylo více rodinných domů, konkrétně 1498, bytů v bytových domech ale přibývalo rychleji, a to o 16,1 procenta. Také mezi zahájenými stavbami je více rodinných domů. Začalo se jich stavět 1691 ve srovnání s 674 bytovými domy.

    Meziročně přibylo zahájených staveb k bydlení na Blanensku, kde jejich počet stoupl o 64 procent, naopak v okolí Brna se začalo stavět o 22 procent méně. U dokončeného bydlení je vidět největší nárůst na Břeclavsku, kde meziročně přibylo o 110 procent více bytů a rodinných domů.

    Podle počtu vydaných stavebních povolení ale nelze v oblasti bytové výstavby žádný velký nárůst v kraji očekávat. Vydáno bylo 6418 stavebních povolení, z toho 2907 se vztahovalo na obytné prostory a přestavby bytů a domů. Nejvíce nových bytů je podle počtu povolení naplánováno v okrese Brno-venkov, kde úřady vydaly od ledna do září 471 povolení tohoto typu.

    Orientační hodnota povolených staveb dosáhla v kraji 25,2 miliardy korun, což je v mezikrajském srovnání druhá nejvyšší částka. Ve srovnání s loňským rokem je tento údaj ale o 12,4 procenta nižší.